Veľký zázrak z Peru

Úvod OdporúčameMaca - Super potravina

Maca, superpotravina a veľký zázrak z Peru

maca - zázračná bylina z peru

 

Maca, niekedy nazývaná aj „peruánska ženšen“, je staroveký zdroj potravy, ktorý rastie vo vysokých nadmorských výškach v regióne peruánskych Ánd. Vyznačuje sa bohatou nádielkou živín, vrátane vitamínov, minerálnych látok, mastných kyselín, aminokyselín a sterolov.

 

Maca je andský koreň, označovaný ako bylina. Ide o škrobnatú hľuzu, ktorá sa podoba reďkovke alebo repe, ale chutí skôr ako zemiak. Rovnako ako ostatné škroby, maca obsahuje sacharidy, bielkoviny, tuky a diétnu vlákninu. Je tiež bohatá na rastlinné steroly a je dobrým zdrojom železa, horčíka, selénu a vápnika.

 

V Peru je Maca nevyhnutnou súčasťou v strave mužov, žien, detí, dojčiat, tehotných a dojčiacich žien, starších ľudí a nemohúcich bezvládnych ľudí. V tejto oblasti rastú vo vyšších nadmorských výškach iba tieto dve plodiny: zemiaky a Maca. Vďaka tomu patrí Maca medzi bežné potraviny v oblastiach Peru. Ľudia v peruánskych Andách zvyčajne zjedia aj pol kila Macy denne.

 

 

MACA MÁ BLAHODARNE ÚČINKY UŽ CELÉ GENERÁCIE

Podľa starovekej a modernej peruánskej bylinnej medicíny sa často používa na liečbu chudokrvnosti, pri menštruačných poruchách, pri príznakoch menopauzy, na zlepšenie mentálnej jasnosti, tuberkulózy, rakoviny žalúdka, na energiu, vytrvalosť, posilnenie pamäte, zníženie stresu, odstránenie migrény, pre zlepšenie všeobecných imunitných funkcií. Používa sa tiež ako preháňadlo, afrodiziakum, podporu impotencie erektilnej disfunkcie, na zvýšenie plodnosti, ako prírodne substitúcie hormónov a ako prírodná alternatíva anabolických steroidov[1]


Tradične bola Maca používaná ako afrodiziakum. Postihuje obe pohlavia, no nefunguje cez hormóny a teda nezvyšuje testosterón alebo estrogén. Muži doplňujú Macu, aby zvýšili produkciu spermií. Maca silno potláča hypertrofiu prostaty,  s účinnosťou podobnou finasteridu – syntetické lieky na liečbu zväčšenej prostaty. Predbežný výskum tiež naznačuje, že Maca chráni mozog pred poškodením, zlepšuje zdravie kostí a dokonca zlepšuje kognitívne schopností u zdravých ľudí. 

 

maca - zázračná bylina z peru - zvyšuje libido, podporuje plodnosť

 

Maca, peruánska bylina, zapríčiňuje veľa rozruchu pri jej reputácii o schopnosti zvýšiť libido vďaka jej užívaniu. Je uctievaná v starej kultúre Inkov pre mnohé liečebné účely. Podľa ľudovej viery, je to rastlina známa pre svoje legendárne schopnosti dodať energiu, duševnú jasnosť a zvýšenie sexuálnej túžby po viac ako 2 000 rokov.


Existuje množstvo neoficiálnych informácií o jej užitočnosti, ktorá sa dedí z generácie na generáciu. Ale vedecké dôkazy o jej účinnosti sú obmedzenejšie. Niektoré štúdie naznačujú, že môže zlepšiť kvalitu spermií, zmierniť príznaky menopauzy u žien a znížiť zväčšenie prostaty u mužov.

 

AKO POUŽÍVAŤ MACU?

Koreň Macy sa najčastejšie predáva vo forme prášku, ktorý môžeme jednoducho pridať do nápoja, cereálií, pečiva a ďalších receptov.  Maca môže mať varenú alebo roztlačenú formu v zmesi s mliekom (využívané predovšetkým v Peru), avšak odporúča sa vyhľadávať recepty bez varenia. Tepelnou úpravou môžeme zničiť jednotlivé prospešné látky. Maca v práškovej forme je podobná múke, a preto je vhodná ako prísada do pečiva, na prípravu torty alebo koláčikov, poprípade ju môžeme použiť ako prísadu do rôznych smoothies a nápojov. Ak vás tento spôsob konzumácie veľmi neláka, výborným riešením je Maca v tabletovej forme, ktorá obsahuje všetky živiny.


MACA PRE ŽENY: AKÉ SÚ VÝHODY?

 

Pôvodní obyvatelia v Andách spotrebúvajú koreň Maca už po celé stáročia, volajúcu túto „super potravinu“ ako prírodný liek s pestrou škálou využitia pre zdravie. Zatiaľ čo koreňovú zeleninu a potravinu v andskej strave poznajú už tisíce rokov, západní vedci ju len nedávno objavili a mnohé výhody, ktoré môže poskytnúť pre ženy. 

 

 

 

Sexuálne zdravie, zlepšenie plodnosti a boj proti dopadom menopouzy sú len niekoľkými z mnohých výhod tejto liečivej byliny, ktoré môže ponúknuť ženskému pohlaviu. U žien sú výhody pravidelnej konzumácie koreňa Maca jednoznačné. Kým prospieva obom, mužom aj ženám, povieme si ako môže zvýšiť kvalitu ženského života. Nasledujúce výhody pre ženy sú dnes podporované moderným výskumom. 

 

 

 

1. K poklesu symptómov menopauzy

 

Maca koreň bol používaný značne ako vyrovnávací hormón a výskum ukazuje, že jeho vysoká hustota živín a fytochemický obsah môže byť podkladom k tomuto účelu. Výskumníci hodnotiaci byliny poznamenali, že ženy užívajúce doplnok stravy koreň Maca tešilo zníženie mnoho z najčastejších príznakov menopauzy, ako sú návaly tepla, narušenie spánku, nočné potenie a depresie. Podobná štúdia zistila, že ženy užívajúce Maca koreň teší významná úľava od príznakov spojených s menopauzou. 

 

 

 

2. Zlepšuje sexuálnu funkciu

 

Ženská sexuálna dysfunkcia je závislá na mnohých faktoroch ako je vek ženy, životný štýl a lekársky/ nutričný stav primárnych prvkov. Hoci konvenčná medicína vytvorila farmaceutické prostriedky určené na zvýšenie sexuálnej túžby a uspokojenie žien, tieto produkty sú často sprevádzané s vedľajšími účinkami, ktoré môžu vytvoriť viac problémov, než žena predtým mala. Jedna štúdia skúmala činnosť Macy ako doplnok k náprave sexuálnej dysfunkcie u žien v dôsledku užívania SSRI, čo sú obyčajné predpísané antidepresíva. Ženy, ktoré boli podrobené tejto štúdií si pochvaľovali zlepšenie sexuálneho uspokojenia, keď užívali dávku a to 3g na deň.


3. Afrodiziakum

Niet divu, že koreň Maca má po stáročia povesť silného afrodiziaka. Je zložený z minerálov, ako zinok, jód a esenciálnych mastných kyselín. Môže teda vyvážiť pohlavné hormóny a tiež zlepšiť náladu, čo zabezpečí oveľa ľahšie dosiahnutie vzrušenia.

 

4. Podporuje dobrú náladu, zmierňuje depresie, úzkosť a stres

Výskumy ukazujú, že prírodne mastné kyseliny obsiahnuté v potravinách, vrátane Macy, sú nevyhnutné na podporu nálady a celkového zdravia mozgu.  Mastné kyseliny v koreni Maca zlepšujú mozgové funkcie, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu analytických schopností, kognitívne funkcie a racionálne myslenie. Mnohí lekári často odporúčajú omega-3 mastné kyseliny, ako prvý krok smerom k zmierneniu niektorých symptómov spojených s depresiou, úzkosťou a stresu. 

 

5. Zvyšuje plodnosť

V dnešnej dobe neplodnosť predstavuje čoraz väčší problém, ktorému čelia ženy aj muži. Nie je sa čo čudovať, prečo dnes mnoho ľudí siaha po prírodných alternatívach pre zlepšenie plodnosti. Doteraz sa výskum zaoberal vplyvom plodnosti koreňa Maca iba u zvierat, no ukázali sa veľmi sľubne výsledky. Štúdia dokázala, že Maca je vhodná na zosilnenie plodnosti, a to najmä u žien pri jeho schopnosti zvyšovať luteinizačného hormónu v hypofýze. Tento hormón je spojený s plodnosťou. Najlepšou voľbou je červená Maca.


maca zvyšuje plodnosť, znižuje príznaky menopauzy

6. Zvýšenie hustoty v kostiach, zmiernenie osteoporózy

Udržiavanie hustoty v kostiach je častým problémom pre mnohé ženy, najmä kvôli zrelému veku. Pri štúdií vplyvu Macy na príznaky menopauzy sa zistilo, že sa zvyšuje dôležitý ukazovateľ spojený s hustotou kostí. Užívanie červenej alebo čiernej Macy by mohlo pomôcť ženám, ktoré majú rodinnú anamnézu osteoporózy alebo pre tie, ktoré chcú jednoducho udržať svoje kosti zdravé a silné.


7. Zvýšenie energie a športového výkonu

Maca je bohatá na vitamíny, minerálne látky, esenciálne mastné kyseliny a bielkoviny. Tieto živiny prirodzene podporujú energetickú hladinu a pomáhajú aj pri zotavení zo zranení a pri regenerácií. Koreň Macy pomáha budovať svalstvo a zlepšuje výdrž. Početné štúdie hodnotili koreň Maca v jeho úlohe atletickej výkonnosti presne z týchto dôvodov. [15] Aj keď nie ste práve vytrvalostný športovec, bez obáv zahrňte túto bylinu do svojho každodenného života. Môže byť vynikajúcim spôsobom ako nabudiť vaše telo energiou


maca na zlepšenie športového výkonu

PREČO BY MALI UŽÍVAŤ KOREŇ MACA MUŽI?

Koreň Maca je jedinečný v tom, že pôsobí inak na mužov a inak na ženy, hoci niektoré účinky sú rovnaké pri obidvoch pohlaviach. Napriek tomu, že Maca peruánska má za sebou už dlhú tradíciu užívania, vedecky je skúmaná len posledných 25-30 rokov. Tieto výskumy poukazujú na niekoľko prospešných účinkov Macy. Zopár účinkov, ktoré sme už vyššie spomínali sú rovnako prospešné pre mužov. Teraz sa zameriame na účinky týkajúce sa špeciálne mužov. Prečo by ju mali užívať?

 

1. Zvýšenie plodnosti

Maca peruánska sa najbežnejšie a najdlhšie využíva na podporu plodnosti žien ale aj mužov. Domorodí obyvatelia vysokých Andských vrchov v Peru už 2000 rokov dozadu užívali koreň Maca na zvýšenie plodnosti u ľudí a aj u dobytka. Mnohé štúdie vykonané na samčích potkanov potvrdzujú, že čierna Maca zvyšuje počet a pohyblivosť spermií a tiež nárast sexuálnej túžby. Zatiaľ čo u Macy červenej sa nepreukázali tieto účinky.

 

2. Zníženie prostaty u mužov

Naopak, u Macy červenej bolo potvrdené, že nastalo zníženie hmotnosti prostaty, bez toho, aby sa zmenila hladina testosterónu alebo estradiolu, a to buď u myší alebo potkanov.

 

3. Pri poruchách erekcie

Ďalšou z vecí, ktorú Maca dokáže zlepšiť je krvný obeh. Keďže Maca je spájaná aj s nárastom libida, môže mužom pomôcť prekonať miernu erektilnú dysfunkciu. Nedávne štúdie o účinkoch koreňa Maca na mužov s miernou erektilnou dysfunkciou ukazujú, že viac ako polovica skúmaných pacientov zaznamenala značné zlepšenie pri problémoch s erekciou, ale aj zlepšenie celkového sexuálneho zdravia. Na tento účel sa odporúča čierna Maca.

 

BEZPEČNÉ UŽÍVANIE A VEDĽAJŠIE ÚČINKY MACY

O tom, že Maca sa používa v strave a v tradičnej medicíne už po celé stáročia sme už hovorili. Pochopiteľne, u niektorých ľudí sa môžeme stretnúť s obavami, či je užívanie Macy bezpečné, keďže to nie je až tak známa potravina. Výskumníci ale nenechávajú nič na náhodu, a preto bolo vykonaných niekoľko štúdií s touto problematikou. V jednej štúdií nezistili žiadne závažne nežiaduce účinky, užívanie Macy bolo dobre tolerované a bezpečné. Účinky, ktoré sa prejavili boli zlepšenie nálady, energie, zdravotného stavu a zmeny sexuálnej túžby.


MACA AKO NÁBOJ PRE ŠPORTOVCOV

Maca mimo vitamínov, minerálnych látok, vysoko kvalitných bielkovín a iných cenených zložiek, obsahuje 5 prírodných sterolov: sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, ergostadienol. Vďaka týmto zložkám je Maca veľmi efektívna pri zvyšovaní výkonnosti v športe a je stále viac cenená kulturistami a aktívnymi športovcami všetkých odvetví. Stala sa trvalou súčasťou jedálničku tých, ktorým záleží na rozvoji sily svalov, celkovom zvýšení kondície organizmu a jeho imunity prirodzeným a bezpečným spôsobom

 

Umožňuje zdravý a harmonický rozvoj svalstva, jeho posilnenie a zväčšenie výkonnosti, bez užívania akýchkoľvek škodlivých chemických substancií. Prináša prirodzený, povolený a bezpečný efekt bez vedľajších účinkov. 

 

Výhody, ktoré športovcom ponúka:

• Posilňuje imunitný systém,
• dodáva vitalitu a energiu,
• znižuje stres a napätie spojené so závodnou činnosťou,
• má pozitívny vplyv na stavbu a výdrž svalového a kostrového systému,
• zabraňuje nadmernému opotrebovaniu kĺbov a šliach,
• zvyšuje bdelosť a koncentráciu,
• redukuje únavu a rýchlo regeneruje sily po športových výkonoch,
• zvyšuje fyzickú  zdatnosť a odolnosť pri záťaži. 

 

Jedna štúdia, ktorá bola uskutočnená na samcoch myší v súvislostí so športovou únavou ukázala, že Maca môže zlepšiť schopnosť organizmu vystavovať sa únave po športovom výkone, a zvýšiť koncentráciu. Čím vyššia je koncentrácia, tým lepšia je odolnosť voči únave

Ďalšia zo štúdií na športovcoch, ktorá skúmala vytrvalostný výkon a sexuálnu túžbu bola na trénovaných cyklistoch. Výsledky ukázali zlepšenú výkonnosť v jazde na bicykli a sexuálnu túžbu u cyklistov. 

 

Doporučená denná dávka Macy u športovcov je podľa individuálnych potrieb 1500-3000 mg denne.

 

Počuli ste už o tejto zázračnej byline? Alebo ste ju už užívali? Podeľte sa s nami v komentároch o vaše názory na Macu. V prípade, že sa vám článok páčil, alebo si myslíte, že by mohol byť nápomocný pre vašich známych, podporte ho zdieľaním.
Zdroje:

Willow Tohi - The unique superfood power of maca - Latest research, 2013 [online].  https://www.naturalnews.com/042635_maca_root_superfood_sustained_energy.html

Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD – The Truth About Maca and Your Libido – Can this Peruvian herb improve your sex life? [online]. https://www.webmd.com/sex-relationships/guide/the-truth-about-maca

Meyer Nick - Did You Know There Are 3 Types of Maca Each With Different Health Benefits! 2013 [online]. https://althealthworks.com/1085/the-health-benefits-of-red-yellow-and-black-maca/

Williams Sybil, Varieties of Maca. 2015 [online]. https://www.livestrong.com/article/169014-varieties-of-maca/

Dr. Edward Group DC, NP, DACBN, DCBCN, DABFM – 7 Benefits of Maca Root for Women, [online].  2014 https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/7-benefits-of-maca-root-for-women/

Meissner HO1, Reich-Bilinska H., Mscisz A, Kedzia B., - Therapeutic Effects of Pre-Gelatinized Maca (Lepidium Peruvianum Chacon) used as a Non-Hormonal Alternative to HRT in Perimenopausal Women - Clinical Pilot Study. Int J Biomed Sci. 2006 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23674976

Meissner HO1, Kapczynski W, Mscisz A, Lutomski J., - Use of gelatinized maca (lepidium peruvianum) in early postmenopausal women. Int J Biomed Sci. 2005 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23674952

Dording CM1, Fisher L, Papakostas G, Farabaugh A, Sonawalla S, Fava M, Mischoulon D. - A double-blind, randomized, pilot dose-finding study of maca root (L. meyenii) for the management of SSRI-induced sexual dysfunction. CNS Neurosci Ther. 2008 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18801111

Brooks NA, Wilcox G, Walker KZ, Ashton JF, Cox MB, Stojanovska L. Beneficial effects of Lepidium meyenii (Maca) on psychological symptoms and measures of sexual dysfunction in postmenopausal women are not related to estrogen or androgen content. Menopause. 2008 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18784609

Pino-Figueroa A1, Nguyen D, Maher TJ. Neuroprotective effects of Lepidium meyenii (Maca). Ann N Y Acad Sci. 2010 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20633111

Parker G, Gibson NA, Brotchie H, Heruc G, Reese AM, Hadzi-Pavlovic D. Omega-3 fatty acids and mood disorders. The American Journal of Psychiatry. 2006 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16741195

Rubio J, Caldas M, Davilla S, Gasco M, Gonzales GF. Effect of three different cultivars of Lepidium meyenii (Maca) on learning and depression in ovariectomized mice. BMC Complementary and Alternative Medicine. 2006 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16796734

Uchiyama F1, Jikyo T2, Takeda R2, Ogata M2. Lepidium meyenii (Maca) enhances the serum levels of luteinising hormone in female rats. J Ethnopharmacol. 2014 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24333960

Meissner HO1, Mscisz A, Reich-Bilinska H, Mrozikiewicz P, Bobkiewicz-Kozlowska T, Kedzia B, Lowicka A, Barchia I. Hormone-Balancing Effect of Pre-Gelatinized Organic Maca (Lepidium peruvianum Chacon): (III) Clinical responses of early-postmenopausal women to Maca in double blind, randomized, Placebo-controlled, crossover configuration, outpatient study. Int J Biomed Sci. 2006 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23675006

Stone M, Ibarra A, Roller M, Zangara A, Stevenson E. - A pilot investigation into the effect of maca supplementation on physical activity and sexual desire in sportsmen. Journal of Ethnopharmacology. 2009 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19781622

Gustavo F. Gonzales, - Ethnobiology and Ethnopharmacology of Lepidium meyenii (Maca), a Plant from the Peruvian Highlands. Evid Based Complement Alternat Med. 2012 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184420/

Shin BC1, Lee MS, Yang EJ, Lim HS, Ernst E., - Maca (L. meyenii) for improving sexual function: a systematic review. BMC Complement Altern Med. 2010 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20691074

Gonzales-Arimborgo C1,2,3, Yupanqui I4,5, Montero E6,7, Alarcón-Yaquetto DE8,9, Zevallos-Concha A10,11, Caballero L12,13, Gasco M14,15,16, Zhao J17, Khan IA18, Gonzales GF19,20,21. - Acceptability, Safety, and Efficacy of Oral Administration of Extracts of Black or Red Maca (Lepidium meyenii) in Adult Human Subjects: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Pharmaceuticals (Basel). 2016 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27548190

Gustavo F Gonzales,corresponding author Sara Miranda, Jessica Nieto, Gilma Fernández, Sandra Yucra, Julio Rubio, Pedro Yi and Manuel Gasco - Red maca (Lepidium meyenii) reduced prostate size in ratsh. Reprod Biol Endocrinol. 2005 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC548136/

Miao H1- The Research on the Impact of Maca Polypeptide on Sport Fatigue. Open Biomed Eng J. 2015 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26998182

Gonzales GF1Córdova AVega KChung AVillena AGóñez CCastillo S. - Effect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy men. 2002 [online]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12472620

Aphrodisiac or waste of money? The truth about Maca root dostupné online: https://examine.com/supplements/maca/