Dulcamara

Úvod HERBÁRDulcamara

Dulcamara

Čelaď: Crassulaceae (tlustnicovité)                Rod: Kalanchoe              Druh: gastonis-bonnieri Ham&Per

Farmaceutické názvy: Dulcamara, mala-madre, saião, jarancim, fortunão, folha-de-costa, erva-da-costa, planta-da-vida, folha-grossa, orelha-de-monge, donkey ears, palm beachbells

Používaná časť rastliny: listy (Folium kalanchoe) 

 

Liečivé vlastnosti:     Tento pôvodom madagaskarský sukulent je veľmi pestovaný v Amazónii pre širokú škálu liečivých účinkov, veľmi často ich liečitelia používali pri zmiernení onkologických chorôb ženských pohlavných orgánov. Extrakt z listov je obľúbenou prísadou mnohých kozmetických prostriedkov a krémov.

 

Domorodé požitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • liečbe onkologických chorôb ženských pohlavných orgánov
  • zdurení lymfatických uzlín 
  • liečbe kožných ochorení 

Kde možno objednať a kúpiť?


 

Popis:

Rastlina dosahujúca výšky 50 - 60 cm , robustná stopka dosahuje priemeru 12 mm dole, 7 mm smerom k vrcholu, internodia po 2 - 11,5 cm; Tvar široko vrubkovaného listu je vajcovitý, smerom k špičke sa kopinate zužuje. Listy vyrastajú do kríža a doshujú 135 - 165 mm dĺžku a 47 - 55 mm šírku. 


Vrcholovým kvetom je chocholík, 280 mm vyoký, 150 mm široký, stopky sú ploché, kalich zvonkovitého tvaru dĺžky 13 - 15 mm, v spodnej časti zafarbené do svetloružova, vrchná časť potom farby svetlozelenej až svetlo žltej.

 

Pôvodným stanovišťom tohto endemitu je Madagaskar, odtiaľto bol následne introdukovaný do zemí Strednej a Južnej Ameriky, kde je v súčastnej dobe pravidelne pestovaný.

Rozmnožuje sa semenom. Donedávna bola rastlina pestovaná iba ako okrasná rastlina a pre potreby liečiteľov, v nedávnej doby začali však prebiehať štúdie ich obsahových látok a s dopytom po nej, predovšetkým v kozmetickom priemysle tiež stúpla jej produkcia.

 

Prebiehajúce štúdie naznačujú jej sľubné použitie ako antivirotika a imunostimulácia.

 

Vykonaná etnomedicinálna štúdia medzi iberoamerickými liečiteľmi v meste New York pouzkázala na jej veľmi časté použitie pri liečbach rakoviny, predovšetkým ale ženských pohlavných oránov a leukémie.

 

V Brazílii, kde sa nazáva Saiao, býva bežne používaná etnomediínou k liečbam bolestí hlavy, zdurených lymfatických uzlín, kožnému ochoreniu "ruža", ako pľúcneho tonika, topický tak pri popáleniných a iných poranený kože.

 

Svoj neobvyklý boom zažíva v posledných dvoch, troch rokoch v Ekvádore, kde miestna televízia opakovane informovala o použití pri liečbach mnohých ochorení, potvrdených vyliečenými pacientami. Išlo o diabetes mellitus, rôzne typy nádorov a predovšetkým AIDS.

 

Spravodajstvo o jej úspečnom použití priniesol tiež ekvádorsky lekár Dr. Francisco Andino, ktorý ju v priebehu posledných niekoľko rokov aplikoval viacerým pacientom.

Doporučuje použitie denne v priemere 2 cm listov popoludní a 2 cm listu večer. Vďaka svojej sukulentnej povahe listy dorastajú. V Ekvádore a Peru už existujú extrakty z listov, či už samotné, alebo v kombinácii s inými bilinami, predovšetkým však k podpore imunitného systému.

 

Silné liečebné účinky naznačuje vzhľadom k prítomnosti obsahových látok tiež etnomedicinála databáza dr. Duka.
Ucelené vedecké štúdia bohužiaľ chýbajú.

 

Kontraindikace:

Nie sú znaáme.

 

Vedľajšie účinky:

Extrakt z listov môže mať tlmivý efekt na spermatogenéziu.

 

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách bylín.

 

Fytochemické zloženie:

Antocyaniny, katecholové triesloviny, kumariny, flavonony, steroly, triterpeny