Veľká očistná kúra

Úvod NajzaujímavejšieVeľká očistná kúra

Veľká očistná kúra

DETOXIKÁCIA LIEČIVÝMI BYLINKAMI

Kde možno objednať a kúpiť? 

 

Dr. Oscar Villavicencio Vargas. Ex-prezident Peruánskej spoločnosti pre doplnkovú a alternatívnu medicínu (Sociedad Peruano de Medicina Altrenativa y Complementaria - SPEMAC). Docent Programu národnej doplnkovej medicíny sociálneho zabezpečenia (Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social - ESSALUD)

 

Pod vyčistením alebo detoxikáciou sa rozumie jav, kedy dochádza k premiešaniu, uvoľneniu a odstráneniu toxínov z organizmu, alebo inak povedané nové usporiadanie spôsobené rôznymi prírodnými podnetmi. Mnoho z týchto toxínov sa nahromadí počas rokov v našom organizme a nakoniec vedú k rade chorôb. Dokonca nešpecifické symptómy, ktoré nezodpovedajú konkrétnym ochorením, môžu byť prejavom otravy alebo známkou, že telo je intoxikované. Preto máme osoby, ktoré trpia nespavosťou, únavou, brnením a vyrážkami na tele, horkosťou a kyslosťou v ústach, bolesťami hlavy, majú škvrny hyperchromické a hypochromické v tvári a na tele, trpia pálením záhy a mnohé symptómy, ktoré tvoria dennú náplň lekárov, niekedy skeptických.

 

Toxíny môžu mať dva pôvody: vonkajšie a vnútorné. Vonkajšieho pôvodu sú tie, ktoré prenikajú do nášho organizmu prostredníctvom dýchania (toxíny z komínov tovární, vozidiel, cigariet atď.), Prostredníctvom kože a slizníc (farby, insekticídy atď.) A zažívacím traktom (nestráviteľné, kontaminované alebo skazené potraviny a nápoje, s dochucovadlami, preservanty, umelými farbivami, príliš vysokým obsahom živočíšnych bielkovín, alkohol, lieky atď.).

 

Toxíny pôvodu endogénneho alebo vnútorného sú látky vytvorené v našom vlastnom organizme. Môžu súvisieť s niektorými chorobami, infekciami, ako brušný týfus, hepatitída atď., A metabolickými ochoreniami, ako diabetes mellitus (úplavica cukrová), urémia a ďalšie. Rovnako tak je veľmi častý výskyt toxínov vzniknutých napätím, stresom, úzkosťou, depresiou, násilnou reakciou, ktorá produkuje vysoké množstvo adrenalínu, serotonínu, imipramínu atď., Ako sa stáva pri chronickom únavovom syndróme, kde existuje prehnaný stimul na dreni nadobličiek, čo vedie k neustálej produkcii veľkého množstva adrenalínu a noradrenalínu.

 

Psychoneuroimunológia preukázala dôležitosť psyho-emocionálnych vzťahov s fyzickým stavom jedinca, to viedlo k vedeckým diskusiám Ciencias de la Conciencia (Veda vedomím); relaxačné terapie, biofeedback, psyhofyziologická regulácia, diagnostické a terapeutické zábery alebo kreatívne myslenie atď.

 

K detoxikácii organizmus využíva zložitý systém reakcií v závislosti na jeho vedenie a reguláciu. Spolieha sa na inštitúcie a štruktúry, ktoré sú známe svojou čistiacou funkciou, ako pečeň, obličky, črevá, koža, sliznice a pľúca, nesmieme zabudnúť, že samo telo vyberie najvhodnejší orgán pre splnenie dôležitých funkcií, snaží sa nájsť rovnováhu s jeho okolím a vhodné zvládnutie toxínov, tiež s ohľadom na jeho vlastné stavy. Z tohto dôvodu rastliny slúžiace na detoxikáciu uvedú do činnosti "nové usporiadanie" toxických odpadov obvyklými prostriedkami. Na prvom mieste prostredníctvom moču, z tohto dôvodu majú tieto rastliny diuretické vlastnosti a upokojujú zápaly močových ciest s tou výhodou, že väčšina z nich nespôsobuje toľko straty draslíka, ako sa stáva pri užívaní liekov na chronickú intoxikáciu, čo vysvetľuje Hippokratovo učenie, kde tvrdí, že "neexistuje zdravý s chorým žalúdkom ani chorý so zdravým žalúdkom". Koža sa stáva "treťou obličkou", umožňuje uvoľňovanie toxínov cez kožné vyrážky a sekréty, ktoré sa vylučujú a uvoľňujú občas samovoľne.

 

V detoxikačnej fytoterapii existujú rastliny, ktoré majú špecifický účinok na orgán alebo systém, ale prevažne pôsobí na niekoľkých systémoch. Ďalej odkazujeme na vybrané rastliny najčastejšie používané v lekárskej praxi.

 

 

Desmodium mollicum (manayupa)

 

Je to runamanayupana, čo znamená "muž, ktorý môže rozprávať o svojich schopnostiach", tiež je známy pod menom "päta de perro" (psia laba), "pega pega" a v kečue "allca pachaque". Je to malá bylina z čeľade bôbovitých, ružových kvetov a rastie vo výške medzi 2 000 a 3 000 metrami. Má čistiace účinky, predovšetkým na ľadvinový systém, je to excelentné diuretikum a pomáha zmierniť opuch močových ciest, tiež pomáha zmenšiť opuch slizníc, najmä tráviaceho traktu, preto sa obvykle užíva v prípadoch akútnej a chronickej gastritídy. Vďaka obsahu steroidov a organických kyselín pôsobí protizápalovo. Používa sa v prípade intoxikácie liečivami. Fytochemické štúdie a anafylaktický test na citlivých morčatách potvrdzuje, že významne znižuje prejavy anafylaktického šoku. Zrejme ich antialergické vlastnosti majú ochranné účinky na steny mastocytov, a zabraňujú výstupu histamínu. Užíva sa odvar z listov a stonky, 20 - 30 g. Varí sa *) v jednom litri vody po dobu 5 minút, liter odvaru sa podáva v 2 alebo 3 dávkach za deň.

 

 

Tiquilia paranychoides (flor de arena – piesočný kvet)

 

Tiež je známa pod menom tej Indio (indický čaj) alebo hierba blanca (biela bylina), je to rastlina z čeľade brutnákovitých, s veľmi malými belavými kvetmi. Rastie v macrotermickomm podloží, predovšetkým na brehoch riek (nížinná džungla Loreto - Ucayali). Rastlina čistí systém nervových žliaz, pôsobí ako mierne diuretikum a má upokojujúci účinok. Odstraňuje prebytok kyseliny močovej v krvi, často spôsobené nadmernou konzumáciou živočíšnych bielkovín. Tiež sa používa v prípadoch močovej artritídy. Používa sa v prípadoch otravy jedlom. Varí sa *) odvar z listov, 5 g v litri vody, liter vody sa podáva v 3 až 4 dávkach za deň. Uvádza sa otrava pri požití viac ako 15.

 

 

Berberis vulgaris (agracejo)

 

Je známa pod názvom coralitis, Arlo alebo cetinera. Je to kozmopolitná rastlina z čeľade dřišťálovitých. Jej plody sú malé podlhovasté čierno-modrasté bobule kyslej chuti, rastú na konároch ako hrozno. Táto rastlina rastie ako vetvička, dorastá do výšky od 2 do 3 metrov, má lesklé ostnaté listy a žlté kvety. Typický je pre ňu vápenatý a hornatý terén, zahŕňa viac ako 50 druhov.

 

Hlavnou účinnou zložkou je alkaloid berberin a palmatine. Navyše obsahuje kyseliny zoledrónové, živice, najmä z kôry z koreňov, taktiež vitamín C, taníny a horké látky, antiflogistiká a antipyretiká. Rastlina čistí žlčník, aktivuje metabolizmu, obsahuje účinné látky choleretic a Cholagogá. Chráni žalúdočnú sliznicu, navyše pomáha pri nadúvaní. Používa sa v prípade žlčníkových kameňov, zápaloch a črevných infekciách bakteriálneho a vírusového pôvodu. Kôra z koreňov slúži ako diuretikum, výluh z bobúľ znižuje horúčku a odvar má preháňacie účinky. Užíva sa odvar varený *) z listov, 20 - 30 g v jednom litri vody po dobu piatich minút a pije sa pred jedlom.

 

 

Gentianella alborosea (Hercampuri)

 

Rastlina z čeľade horcovitých známa ako tej amargo (horký čaj), tej de Chavin (čaj z Chavin). Je to rastlina čistiaca pečeň, má účinné látky choleretic a colagogo a hypoglykemické účinky. Klinické skúsenosti potvrdzujú zníženie cholesterolu, je tiež veľkým regulátorom látkovej premeny tukov, preto sa jej využíva v prípadoch exogénny obezity. Varí sa *) odvar z 15 až 30 g. V jednom litri vody po dobu 5 minút a pije sa 3 krát denne.

 

 

Schkuria pinnata Var. Octoristata (Canchalagua)

 

Jednoročná rastlina, ktorá rastie medzi 2 500 a 5 000 metrami nad morom v peruánskej vysočine. Obsahuje steroidy, flavonoidy a triterpenoidy, ktoré ju prepožičiavajú jej protizápalové vlastnosti; okrem toho je považovaná za rastlinu čistiacu krv, užíva sa pri zápaloch kože, predovšetkým u akné vulgaris, pretože je regulátorom hormónov a tukov. Tiež sa varí *) odvar z 15 až 30 g v jednom litri vody po dobu 5 minút a pije sa trikrát denne.

 

 

Buddleja incana (flor blanca – biely kvet)

 

Známa pod menom Álamo, quisoar, colle, quishuara alebo šafran. Rastie v andskej oblasti. Čistí gynekologický systém, má účinnosť pri začínajúcom vaginálnom výtoku, buď bakteriálneho pôvodu či mykózy (kandidóza). Farmakologické štúdie preukázali, že obsahuje zloženie estrogénov, pretože vyvoláva formovanie profileračnej fázy endometriálneho menštruačného cyklu sliznice maternice u králikov. Rovnako tak ľahko pôsobí pri stimulácii menštruácie. Má vplyv na hyperchromické škvrny na tvári. Tiež má lokálne použitie, uplatňuje sa v dermato-kozmetike. Zvyčajne sa varí *) listy a stonka, 15 - 30 g v jednom litri vody po dobu piatich minút. Pije sa 3 - 4 krát za deň.

 

 

Alternanthera iresine (sanguinaria)**)

Známa tiež ako Sanguisorba, je to plazivá rastlina z čeľade laskavcovitaj, červenkasté stonky, kopinatých listov a malých bielych kvetov, rastie divo v mestských parkoch. Čistí krv, podporuje regulácii krvného tlaku a zvyčajne sa užíva pri ochorení ciev, ako kŕčových žíl dolných končatín. Užíva sa odvar *) z listov a stonky, z 15 - 30 g. Varí sa v litri vody po dobu piatich minút. Pije sa 3 krát denne.

 

 

 

 

*) Iné etnomedicinálne zdroje v hojnom počte odkazuje na spôsob prípravy len nálevom, rozdiel medzi nálevom a odvaram môžete nájsť na stránke venovanej tradičné príprave bylín TU

  

**) Tu došlo k určitej nezhode s botanickým systémom a dr. Villavicencio Vargas užil mylne dva rodové názvy Alternanthera spp. aIresine spp., avšak po konzultácii s dr. Elena Li Pereyra bolo určené, že sa jedná o druh známy pod menom chupasangre či sanguinaria (Oenothera rosea, alebo tiež O. multicaulis)

 

 

Existujú ďalšie rastliny sekundárneho použitia, ako Bidens Pilos (amor seco), Adianthum poiretti (culantrillo de pozo), Ephedra Andina (pinč pinč), Tessaria integrifolia (pajarrobo), Franseria artemisoides (marco), el palo de Huaca, ešte bez botanickej klasifikácie , z regiónu Grau v severnom Peru, vlastnosťami veľmi podobných rastline Hercampuri (Gentianella alborosea). Ako preventívne opatrenie sa odporúča prečistiť sa alebo detoxikovať pravidelne, ale rozumnejšie je mať vyvážené stravovacie návyky a celkový životný štýl, dobrú fyzickú konštitúciu a menej znečistené životné prostredie, takto menej radikálny by mohlo byť prečistenie. V závislosti na stupni intoxikácie trvajúce alebo sa opakujúce by mal byť aj očistný cyklus. V prípade výskytu nežiaducich účinkov na nejakú rastlinu sa odporúča prestať ju užívať.

 

           

 

            Ďalej uvádzame tri možnosti rôznych kombinácií, ktoré je možné vykonať v súlade s príslušnými potrebami a individuálne tolerancií:

a)         Polnočný cyklus 42 dní

 

1. Desmodium mollicum (Manayupa)      14 Dní
2. Tiquilia paranychoides (Flor de arena)   14 Dní
3. Gentianella alborosea (Hercampuri)        14 Dní

          

b)        Ročný cyklus 60 dní

 

1. Desmodium mollicum (Manayupa)     15 Dní
2. Tiquilia paranychoides (Flor de arena)       15 Dní
3. Berberis vulgaris (Agracejo)         15 Dní
4. Gentianella alborosea (Hercampuri)            15 Dní

           

c)         Ročný cyklus 70 dní

 

1. Desmodium mollicum (Manayupa) 10 Dní
2. Tiquilia paranychoides (Flor de arena)     10 Dní
3. Berberis vulgaris (Agracejo)       10 Dní
4. Gentianella alborosea (Hercampuri)     10 Dní
5. Schkuhria octoristata (Canchalagua)         10 Dní
6. Buddleja incana (Flor blanca)           10 Dní
7. Alternanthera iresine (Sanguinaria)        10 Dní