Sangre de Drago (Dračia krv)

Úvod HERBÁRSangre de Drago (Dračia krv)

Sangre de Drago (Dračia krv)

ČelaďEuphorbiaceae (pryšcovité)          RodCroton           Druhlechleri Muell. Arg.

Farmaceutické názvy: sangre de grado, eshape, ginmunaji, irare, jata akui, jimi mosho, kosamati, mosikamboya, racurana, shawan karo, uksavakiro, yawar wiki

Používaná časť rastliny: živica (Resina crotonidi       


Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • vonkajšie antiseptikum pri uštipnutí hmyzom, ekzémoch, oparoch, poraneniach
  • vnútorné antiseptikum pri aftách, vredoch, infekciách hrdla, vredoch žalúdka a dvanástnika
  • paradentóza
  • tuberkulóza, chrípka, angína
  • Rakovina
  • reumatizmus
  • tráviace problémy, nadúvanie, hnačkách

 

 

Kde možno objednať a kúpiť ?
Popis:

Sangre de Drago (španielsky názov dračej krvi) je strom dorastajúci do dĺžky 10 - 20 metrov z tropických amazonských teritórií Južnej Ameriky. Rod Croton je veľmi bohatý, zahrňuje viac ako 750 druhov drevín a stromov nachádzajúcich sa na oboch pologuliach. Rod je veľmi bohatý na aktívne alkaloidy a mnohé druhy sú tradične známymi bylinnými liečivami predovšetkým pre svoje účinky očistné a tonizujúce. Kmeň je pokrytý hladkou hnedo-šedou bohato škvrnitou kôrou, listy sú srdcovité, svetlozelené, kvety jedinečne svetle zelenobiele na dlhých stopkách. Ak je kôra stromu narezaná alebo zoškriabané, vyteká tmavočervená šťava, penivá miazga, ako by strom krvácal - odtiaľ pochádza názov "Dračia krv".

 

Táto "krv" má dlhoročnú tradíciu medzi natívnymi kmeňmi juhoamerickej Amazónie. Popis bol už okolo roku 1600 n.l. španielskym prírodovedcom a objaviteľom otcom Bernabé Cobo, ktorý popisoval liečivé účinky šťavy, všeobecne známej komunitami Mexika, Ekvádoru a Perú. Po stáročia boli šťavou (živicou, miazgou) natierané rany pre zastavenie krvácania, pre urýchlenie hojenia, uzavretie rán a ochranu zranenia pred infekciami. Miazga veľmi rýchlo zasychá a vytvára druhotnú kožu. Vnútorné použitie je domorodcami Peru pre leukorheu, zlomeniny, hemoroidy  a použitie pri žalúdočných vredoch. Ostatné kmene ju používajú okrem toho aj pri úplavici, črevnej horúčke, pyorheou pri vaginálnych kúpeľoch pred pôrodom, pre zastavenie krvácania po pôrode a pri kožných problémoch.

 

Sangre de Drago je tradične používané v bylinnej medicíne Južnej Ameriky. V peruánskej medicíne má veľmi široké použitie a je odporúčaný pre vonkajšie použitie ako potenciálny liečivý agens pri antiseptických vaginálnych kúpeľoch, pri kožných ťažkostiach ako ekzém, pre zbavenie sa dráždivých uhryznutí hmyzom. Vnútorne sa používa pri hemoroidoch, ústnych vredoch, zápale mandlí, infekciách v hrdle, tuberkulóze, žalúdočných vredoch, zažívacích ťažkostiach, reumatizmu a pre posilnenie plodnosti. Sangre de Drago sa stalo základom pre dve farmaká v USA, - spoločnosť Shaman Pharmaceuticals Inc vyvinula dva prípravky obsahujúce antivirálne zložky extrahované z miazgy a kôry Croton lechleri. Ide o protivírusový ústami aplikovaný liek proti virálnym infekciám dýchacieho traktu a Virend - topický antivirálny liek proti herpetovirusu (pásový opar).

 

Napriek tomu, že bolo vykonaných veľa výskumov pre objasnenie vlastností drogy (byliny) väčšina z nich nebola publikovaná alebo sprístupnená verejnosti. Aktívne látky zahŕňajú proanthokyanidíny (antioxidanty), taníny a lignan zvaný dimetylcedrusin a alkaloid zvaný taspín. Ďalšie výskumy taspínu z roku 1977 ukázali jeho schopnosť inhibovať RNA - DNA polymerázu v myeloblastoznom víruse, Rauscherovho leukemického vírusu a Simianovho sarkómvírusu. Alkaloid taspín bol prvýkrát zdokumentovaný antiflogistickou aktivitou v roku 1979. V roku 1985 bol opäť zdokumentovaný účinok protizápalový, proti rozvoju sarkómu a antivirálny. Rany sa hojace a zrastajúci efekt na otvorených poraneniach bol Sangre de Drago pripísaný tiež alkaloidu taspínu v roku 1989. Niekoľko neskorších štúdií z rokov 1991 a 1993 bolo zameraných na hojivé a protitumorálne vlastnosti taspínu. Lignan dimethylcedrusin izolovali vedci v roku 1993 a vykázal tiež významnú rolu (vedľa taspínu) pri liečebnom procese hojenia rán a jaziev.

 

Belgická štúdia dokázala účinky miazgy pri stimulácii kontrakcií jaziev (rán), pomáha vytvoriť formáciu novej pokožky a asistuje pri vytváraní kolagénu. . Porovnávacia štúdia ukázala schopnosť surovej miazgy hojiť rany a formovať tvorbu kolagénu štyrikrát efektívnejšie než samotné izolované zložky dimethylcedrusinu alebo alkaloidu taspín. Belgickí vedci tiež zistili antivirálnu schopnosť taspínu a dimethylcedrusinu proti herpetovirusu. V roku 1994 boli objavené ostatné fytochemické zložky zahŕňajúce fenoly, proanthokyanadiny a diterpény, ktoré preukázali na istú antibakteriálnu aktivitu. K dnešnému dňu boli zaregistrované štyri patenty v USA na miazgu z C. lechleri.

 

Prvý bol Walter Lewis, ktorý v roku 1992 izoloval alkaloid taspín z miazgy a rozpustil ho v DMSO. Nasledoval patent v roku 1995 WoundFast Pharmaceutical Inc., dokumentujúci prípravu (izoláciu) taspínu pre ešte efektívnejšie hojivý efekt. Ďalšou spoločnosťou bola Shaman Pharmaceuticals registrujúca svoj prvý patent v roku 1993, popisujúci metódu extrakcie proanthokyanidinového polyméru chemicky izolovaného z miazgy a kôry, ktorý lieči infekčné ochorenie zvierat a ľudí pri respirátórnej viróze, chrípke A, B, C a herpes simplex viróze, citujúce početné klinické experimenty. Nasledovne spoločnosť zaregistrovala druhý patent v roku 1996, pokračujúc v dokumentácii antivirotík, vlastností, použitie, klinického testovania a výsledkov pripraveného extraktu z kôry a miazgy C. lechleri proti mnohým virózam.

 

Výskumy teda potvrdili oprávnenosť dlhoročného tradičného použitia domorodou medicínou. Jedná sa o skvelý, nový, deklarovateľný zdroj z dažďového pralesa o ktorom by sa mali užívatelia dozvedieť a využiť jeho výhody. Je užitočný pre všetky typy rezných poranení, škrabancov, vonkajších jaziev, pupienkov a ďalších kožných problémov. Jednoducho sa aplikuje priamo na postihnuté miesto. Tiež veľmi rýchlo uľaví pri bodnutí hmyzom.


Úplne nedávno zistili severoamerickí odborníci efektívny účinok pri žalúdočných vredoch, vredových kolitídach, Crohnovej chorobe pri vnútornom použití. Vnútorné použitie je zdokumentované juhoamerickými lekármi pri dennej dávke 10 - 20 kvapiek 2 denne.


Profesor Münsterskej univerzity Bruno Wolters opísal prítomnosť látok diterpenickej povahy (štruktúry) korberinu A, korberinu B so silným antibiotickým účinkom. Niektoré zdroje uvádzajú účinok až 1.000 silnejší ako Penicilín V. Toto by mohla byť využité pri indikovanej terapii proti rezistentným kultúram patogénnych mikroorganizmov. Zároveň však tento fakt nabáda pred neuváženým častým užitím.


Miazga stromu sa získava skoro zrána, pretože po východe slnka je výťažnosť menšia. Získava sa zo stromov vo veku 10 - 20 rokov s priemerom kmeňa cca. 45 cm, z ktorého sa získa v priemere jeden galón živice. Čerstvá Živica je kyslej reakcie (pH = 4,3) pre konzerváciu sa mieša s vodou alebo etylalkoholom v obvyklom pomere na 760 gram živice 50 ml. konzervačnej látky. Čistá živica je nerozpustná vo vode a organických rozpúšťadlách.


Kontraindikácie:

V latexe bola stanovená prítomnosť látok s výrazným antibiotickým účinkom. Tento fakt nabáda k indikovanému užitiu v obmedzenej dobe s pravidelnými dávkami.


Vedľajšie účinky:

Obsahové látky môžu u zvlášť citlivých jedincov zapríčiniť alergickú reakciu.


Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

Protiulcerózne (žalúdočný vred) - rozpustite jednu lyžičku (cca 5 ml živice v pohári vlažnej vody. Užívať prvý deň 1x, druhý deň 2x, tretí deň 3x až 20-ty deň 20 kvapiek (vzostupne) potom zotrvať 15 dní po 20 kvapkách denne a neskôr znižovať 16-ty deň 19 kvapiek ... až jednu kvapku (zostupne). Po tejto kúre by mal byť žalúdočný vred kompletne vyliečený. Ak tomu tak nie je, tak po 15 dňoch pauzy opakovať celú kôru.
Antihemorhagický (protikrvácavý (drobné poranenia)) - navlhčiť kúsok sterilnej vaty v živici a potierať.


Antineoplasický (proti tumorom) - Mieša sa 5 ml s vlažnou vodou alebo inou tekutinou, užíva sa v prvej fáze rovnako ako proti žalúdočnému vredu pre celkovú očistu, potom 15 dní prestávka a opätovne konzumovať spolu s Uňa de Gato (Uncaria tomentosa Will. DC) jeden mesiac a potom samotné Sangre de Drago ešte jeden mesiac.

 

Liečba vredov predkolenia - Aplikovať pomocou sterilnej vaty na postihnuté miesto. Ľahko zabandážovať do druhého dňa (cez noc) a opakovať.


Ženské urogenitálne infekcie - Rozpustiť 20 kvapiek v 20 ml. vlažnej vody. Prehltnúť spolu s potravou po dobu 10 - 20 dní. Liečbu doplniť s umývaním roztoku živice vo vode. (3 kvapky v litri vody).


Depuratívna (očistná) kúra - rozpustite 3 - 5 kvapiek v troche vody alebo ovocnej šťavy. Užívať po dobu jedného mesiaca, potom tri mesiace prestávka a opakovať.


Infekcia krku - zmiešať 5 kvapiek v pohári vlažnej vody. Potom kloktať.
Proti tuberkulóze - zmiešať 2 kvapky živice s vlažným mliekom. Užívať raz denne

 

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách byliniek.

 

Fytoterapeutické vlastnosti:

Antiseptický, protivirálny, protibakteriálny, protizápalový, protitumorový, protivredový, stavajúci krvácanie, hojace rany, podporujúce hojenie zjazvené tkanivo


Fytochemické zloženie:


α-calacoren, α-copaen, α-pinén, α-thujen, α-caryofylen, α-elemen, α-pinén, betaín, borneol, calamenen, camfen, coparofenol, D-limonén, dimethylcedrusin, dipentén, eugenol, eufarofenol, α-terpinen, α-terpineol, hydrochlortaspin, korberin A, korberin B, lignín, linalol, methylthymol, myrcen, paracymén, kys. benzoová, kys. eugenolová, kys. pektická, proantokyanidiny, resin, salutaridin, sinoakutin, sparsiflorin, taníny, taspín, terpinen-4-ol, vanilín


Zdroj:

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Drogen, Pfeilgift und Indianermedizin, WOLTERS B.,Urs Freund Verlag, Greifenberg, Germany, 1994, ISBN 3-924733-01-5
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, IS.BN 0-7615-1734-0    Jihoamerické léčivé rostliny a jejich užití středoevropskou populací, DORAZIL M., ZF MENDELU, Lednice na Moravě, 2007
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995, ISBN 84-8387-023-1
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000, ISBN 9972-9186-0-2
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6

.