Marco (Altamisa)

Úvod HERBÁRMarco (Altamisa)

Marco (Altamisa)

ČelaďAsteraceae (hvězdicovité)          RodAmbrosia Druh:      peruviana Willd.


Farmaceutické názvy: altamisa, artemisa, ajenjo, amargo (hořký, trpký), marrco, marcju, marcu, malco.

Používaná časť rastliny: celá nadzemná časť rastliny (Herba ambrosiae


Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • liečba artritídy, artrózy, zápal kĺbov a reumatizmus,
  • nervové ťažkosti, hystérii, hyperaktivita
  • detoxikácia organizmu pri nadmernom fajčení, konzumáciu alkoholu či chemických liekov
  • liečba bronchitídy a astmy
  • znížená alebo nepravidelná menštruácii


Kde možno objednať a kúpiť?Popis:

Ročná bylina rastúca v podobe malých kríkov s intenzívnym pachom - vôňou. Stonka je vzpriamená, rozvetvená, drsná na povrchu, listnatá až na vrch a má výšku medzi 50 až 100 cm. Listy striedavé s oválnym obrysom a ostrou špičkou, krátku stopku, jednoduché, jemne a krátko ochlpené na oboch stranách vo veľkosti medzi 2 až 5 mm na šírku. Kvety obojpohlavné, zhlukujúce sa v klasovitých kvetenstvách. Samčie kvety (androceum) sa tvoria sterilitou samičích pohlavných kvetov (gynecea). Kvetná korunka je dutá a rozšírená, tvorená piatimi okvetnými lístkami. Androceum je tvorené piatimi tyčinkami, zastrčenými v kvetnej korunke, majúce voľné vlákna a predĺženú spojnicu. Gynocea sa nachádzajú v spodnej časti kvetenstva. Piestik so spodným semenníkom (jednovaječné) vo vláknitom štýle s dvoma stigmatickými vetvičkami, kalich je pretvorený v chochol vlasov meniacich sa ako do počtu, tak i tvaru a veľkosti. Tento chochol sa nazýva Papus a jeho funkcia je umožniť prenos plodov so semenami vetrom. Kvetná korunka je päťhranná a bielej farby. Plod je vajcovitého tvaru, obklopený štyrmi výčnelkami do špičky a meria 3 milimetre na dĺžku.

 

Veľmi často sa vyskytuje ako krovie na vlhkých a blatistých brehoch riek v pobrežných oblastiach, andských údoliach a na okrajoch pralesa. Vydrží tiež do určitej miery na suchšej pôde. Výskyt v Peru (Lima): Mala, Rímac, Ocros; Ancash: Chiquián (3000 až 3300 m.n.m.), Santa, Recuay (2400 m.n.m.); Junín; Tarma (2700 až 3200 m.n.m.) Ayacucho: Cora-cora (3200 až 3300 m.n.m.); Puno: Llave, Juli, porno (3800 až 4000 m.n.m.), Arequipa: Río majes; Moquegua; San Martín; Loreto.

 

Rastlina používaná indiánmi v južnej časti pobrežnej oblasti Peru bola popísaná španielskymi conquistadormi (dobyvateľmi) nasledovne: "rastú na nej žiarivo biele kvety"; "Stonka tvaru dlhej palice, popolavej farby, s drobnými listami";  "má teplé účinky (kontakt), indiáni ju vždy berú so sebou a na svojich cestách ju využívajú na liečbu rozličných chorôb."  Používajú sa známe soasadas (zapečené) listy alebo vo forme mastičky ako protizápalový a protireumatický liek , šťava z listov pre upokojenie iritácie-externe na hemoroidy; vyprážaná šťava v mandľovom oleji na brucho v prípadoch žalúdočných problémov; šťava zmiešaná s bravčovým tukom pre spľasnutia (pri opuchoch) nôh, lístky sa tiež aplikujú priamo na opuchy, kúpeľ pre chodidlá - nohy v prípadoch zápalu a tiež ako antiseptikum. Je známe, že celá rastlina môže byť využitá v prípadoch kašľa, bronchitídy a astmy, ak je podávaná pravidelne. Je taktiež známy jej účinok pri dezinfikovaní a vykurovaní hmyzu. Považuje sa za krovinatú rastlinu ktorej peľ spôsobuje záchvaty astmy a sennej nádchy.

 

Zdokumentované sú etnomedicinálne použitia pri bolestiach žalúdka, ako antireumatiká, v prípadoch zníženej a nepravidelnej menštruácie, ďalej ako antineuralgika, pri nervových ťažkostiach a hystérii. V dobách inkskej ríše bola používaná pri balzamifikaci tiel mŕtvych, dodnes je užívaná šamanmi niektorých kmeňov ako magická bylina. Popisované je tiež použitie pri príprave pálenky Absint.

Roth & Lindorf popisujú výskumy z posledných období, ktorých výsledky ukazujú na sľubné použitia pri moderácii chorôb typu RS, Parkinsonovej choroby a Alzheimerovej choroby. To do istej miery potvrdzujú aj výsledky experimentálneho použitia, kedy bylina vykázala významnú antiparazitickú aktivitu predovšetkým proti vlasovcom.


Kontraindikácie:

Nie sú popisované.


Vedľajšie účinky:

Obsah alergénov polyiny a fotosenzitizery nabáda k zvýšenej pozornosti pri použití u osôb so zvýšenou citlivosťou na obsahové látky (možnosť vzniku alergických reakcií - polynoz, alergických dermitíd a primárnych fotosenzibilizácii).


Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

Protireumatický, protizápalový efekt: 10 gr. na ltr. vody, pripraviť odvar po dobu 15 minút. 3 - 4x denne šálku + omývať postihnuté miesto odvarom.
Nervové ťažkosti (neuralgia, hystéria): 10 gr. na ltr. vody, pripraviť odvar po dobu 15 minút. 3x denne šálku
Neurotonický: 10 gr. na ltr. vody, pripraviť odvar po dobu 10 minút. 2x denne pohár


Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách byliniek.


Fytoterapeutické vlastnosti:

Astma, antiflogistický, antireumatický, analgetický, bronchodilatačné, expektoračné, neurotický, neuralgickú, upokojujúce.


Fytochemické zloženie:

Alkaloidy, benzopyranony, esenciálne oleje, inulín, monosacharidy, seskviterpenické laktóny (zastúpené Ambrosinom a altamisinem), seskviterpeny, guanidínovú deriváty, bisabolatetren, polyiny, tiofénovom polyiny, dioxobicyklononany, polyeny, flavóny, kaureny a thiarubriny.


Zdroj:

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6