Pasuchaca

Úvod HERBÁRPasuchaca

Pasuchaca

ČelaďGeraniaceae (kakostovité)          RodGeranium           Druhdielsianum Kunth.

Farmaceutické názvy: pasochaca, pulipunche, andocushma

Používaná časť rastliny: nadzemná čast rastliny (Herba geranii)


Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • liečba diabetu, moderácia hladiny cukru v krvi (glykémia), podpore metabolizmu cukrov
  • kvasinkové infekcie
  • hnačky
  • gynekologické infekcie


Kde možno objednať a kúpiť? 

 


Popis:

Drobná trvalka, žľaznatá, chĺpkami posiata byľ, dorastajúca do výšky až 35 cm. Listy zložené na vrcholku z troch lalokov, bilaterálne zo štyroch lalokov, kvety má svetlo fialové a 10 mm dlhé, zložené z piatich okvetných lístkov. Kvety sa zhlukujú a vytvárajú trsy.

 

Čeľaď pakostovitých je zastúpená v Peru z 5 rodov s 56 druhmi z ktorých je 24 endemitov, ako vyplýva z posledných botanických štúdií. Druh G. dielsianum sa vyskytuje iba v severnom Peru v provinciách Cajamarca, Chota, Piura a Ayabaca v nadmorských výškach okolo 3000 m.n.m ..

 

O byline nebolo objavených veľa písomných záznamov a tradičné použitie bolo odovzdávané len ústne. Modernej civilizácii ju prvýkrát sprostredkoval peruánsky lekár dr. Fernando Montesinos, ktorý informácie získal od domorodca Oskara Silvu.


Hypoglykemický účinok prezentovaný v súčasnosti okrem iného v zborníku Prvého medzinárodného sympózia FYTO 2000 (konaného v auguste 2000 v Lime) je pripisovaný fenolickej frakcii prezentovanej predovšetkým bioflavonoidmi, ktoré svojou výraznou antioxydačnou aktivitou inhibujú voľné radikály a tým prispievajú k obnove bunky pankreasu. Ďalej bola popisovaná výrazná FRS aktivita týchto látok a niekoľko publikácií zverejnilo úspešné použitie pri herpes labialis. Antidiarhoický účinok je pripisovaný obsahu Berberínu a silice preukazovali aktivitu bakteriostatickú a antifungálnu, zvlášť pri gynekologických ťažkostiach spôsobených týmito mikroorganizmami.


Niektoré etnomedicinálne zdroje poukazujú na podobný účinok u ďalšieho peruánskeho endemitného druhu Geranium ayavacense, iní označujú oba druhy za totožné.


Kontraindikácie:

Nie sú popisované.


Vedľajšie účinky:

Obsahové látky (geraniol, β-citronellal a etylmáselná kyselina) môžu zapríčiniť u zvlášť citlivých ľudí alergickú reakciu!


Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

Hypoglykemický efekt, celá nadzemná časť rastliny, 10 gramov byliny varíme v 1 litri vody až sa voda odparí na polovicu pôvodného objemu. Popíjame 1 dcl každé dve hodiny.
Iný zdroj uvádza prípravu nálevu kedy 5 - 10 gramov byliny prelejeme litrom horúcej vody a necháme odstáť. Takto možno pripraviť aj pre ďalšie uvedené liečebné účely.


Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách byliniek.


Fytoterapeutické vlastnosti:

Antidiarhoický, antifungálny, antioxydačný, antivirálny, bakteriostatický, hypoglykemický, zlepšujúce metabolizmus.


Fytochemické zloženie:

Bioflavonoidy, redukční substance, antrakinonické glykosidy, antocyanidiny a saponidiny, silice s obsahom sekviterpenov - predovšetkým geraniol a β-citronellal, berberin, kys. chebulagová, dehydrodigalová a ethylbutanová, slizy,tuky, vosky a klovatiny.


Zdroj:

Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0                                                                                                                     Jihoamerické léčivé rostliny a jejich užití středoevropskou populací, DORAZIL M., ZF MENDELU, Lednice na Moravě, 2007                         Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
Efecto hipoglicemiante del extracto acuoso de Geranium ayavacense en ratas tratadas con streptozotocin, TALLA, O., VILLEGAS L., FERNANDEZ, I. in FITO 2000 1er Congreso Intrnacional, Lima, Peru, 2000, pag. 149-152
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6