Jar, leto a alergie

Úvod NajzaujímavejšieJar, leto a alergie

Jar, leto a alergie

Jarné mesiace sú z pohľadu ľudského zdravia vžnimočné hneď z niekoľkých dôvodov.

 

V zime telo hromadí a chradne. Po dlhom zimnom spánku by malo byť pripravené na zmenenú telesnú a orgánovú aktivitu. Na jar sa činnosť obnoví mnohým dôležitým orgánom, predovšetkým pečeni, organizmus sa pripravuje na iný spôsob fungovania, ako tomu bolo v zime. Prirovnáme telo prírode, tak i ono na jar začína rozkvitať. Potrebujeme omnoho viac energie a ďaleko väčší prísun výživných látok a tak i slnečného žiarenia a k tomu, aby prirodzene prešlo a unieslo zmenené nároky na jeho bezchybné fungovanie. Jedným z ukazovateľov náročnosti prechodu na jarný režim je únava. Hovoríme jej jarná únava. Tá je signálom zmien a zrýchlení metabolizmu a telesnej energetiky.

 

Príroda sa so zmenou zima - jar vyrovnáva omnoho jednoduchšie ako ľudské telo, pretože je prirodzená vo všetkých svojich prejavoch. I keď je ľudské telo rovnako vybavené vlastnou prírodnou múdrosťou a má prirodzené regeneračné a samočistiace schopnosti, musíme mu veľakrát napomáhať a aktivovať ho. A to platí hlavne na jar. Človek je bohužiaľ zaťažený mnošstvom návykov, predsudkov a stereotypov, ktoré mu bránia pochopiť prirodzenosť, zmysel a rad, ktorý riadi jeho telesné pochody. Vedľa zlých spôsobov stravovania, negatívnych návikov ako sú fajčenie, lenivosť je ešte mnoho ďalších, ktoré stoja vždy ako príčina na začiatku príznakov mnohých ochorení.

 

Predísť chorobe možno jedine zmenou stereotypov, na základe ktorých choroba vzniká. Jedna z mnohých ciest, ako vykonať zmeny vedúce k trvalému zdraviu, vedú cez telo. Existuje veľa spôsobov, ako telu pomôcť a jedným z nich sú jarné očisty a detoxikačné kúry. Tie majú na jar najvýraznejší efekt a práve tu pomáhajú telu ľahko sa vyrovnať so zmenou klimatických podmienok.

 

Prvý telesný systém, ktorý je vystavený nadmernej jarnej záťaži je imunita. Imunita a jej stav má rozhodujúci význam pre celkové zdravie organizmu vôbec.

Hovoríme teda o jarných mesiacoch, o imunite, o zdraví a o potrebe očisty tela, nemôžeme sa nezmieniť o tom, čo je najčastejším prejavom jarných zdravotných problémov u mnohých ľudí - o alergiách a obzvlášť alergiách, ktoré sú vyvolané jarnými peľmi - teda o tzv. POLYNÓZACH.

 

Prečo prichádzajú polynózy hlavne na jar? Odpoveď, pretože v prírode sú na jar pele, je pre hĺbavého človeka nedostatočná. Pele sa vysytujú v prírode po celý rok. Na jar je ich iba viacej a väčšia rozmanitosť. Na jeseň tiež kvitnú kvetiny a v lete tiež. Príčinou teda hľadajme niekde inde.

 

Alergia sa popisuje ako premrštená reakcia imunitného systému na podnet - alergén.

 

Zaťažený organizmus reaguje prílišnou obranou na niečo s čím sa zdravé telo vysporadúva celkom ľahko. Je to jar, je to zmena a je to zvýšená aktivita organizmu. To je záťaž. Pre každého, kto sa počas zimy zanesie nevhodnými stravovacími a zivotnými návykmi. Keď sa jar spýta čo si robil v zime, odpovie tvoje telo za teba. Veľakrát však takou premrštenou reakciou, ako je alergia. Jarná alergia je jednou z negativných odpovedí zaneseného, teda nedostatočne pripraveného organizmu na zvášenú jarnú záťaž.

 

Preto doporučujem pri jarných alergiách podporit hlavne očistné a detoxikačné procesy. Ako najvhodnejšie pri alergiách sa mi osvečili dve bylinky: MANAYUPA a FLOR DE ARENA. Manayupa vie čistiť hlavne krv a ľadviny, zatiaľ čo Flor de Area vie čistiť systém pľúca - hrubé črevo. Kombináciou oboch dosiahnete vynikajúceho vyčistenia a ich použitie je akousi prípravnou fázou pred posilnením imunitného systému. Obe spomenuté bylinky neberieme dlhšie ako 3 až 4 týždne.

 

Počítajte s tým, že ak sa rozhodnete užívať spomenuté bylinky a máte polynózu, vaše príznaky sa Vám na čas zhoršia. To je dobre. Telo sa čistí. To, čo potečie z vášho nosa a očí nezostane v tele. Telo sa tak zbavuje kyselosti a zároveň všetkých nečistôt, ktoré sa vo vás nahromadili. Odhlienenie a výtoky z nosa a očí, ktoré sú pre polynózy typické, môze teda užívaním bylin urýchliť.

 

Pre ďalšiu kontrolu imunity doporučujem UŇA a GATO. Túto bylinku nasadzujeme až v druhej fázi a berieme ich dlhodobo, teda tri až šesť mesiacov.

Pokiaľ sa rozhodnete svoje problémy s alergiou vyrovnať pomocou byliniek, vedzte, že to je prirodzená cesta, i keď nebude krátka, možno ani ľahká. Alternativne liečenie neni totiž nic iného, ako pomoc telu nájsť vlastnou schoponosťou návratu ku zdraviu.

 

MUDr. Pavel Špatenka - MONNÁDA - Centrum pre život