Caihua (Caigua,Achocha,Korilla)

Úvod HERBÁRCaihua

Caihua (Caigua,Achocha,Korilla)

Čelaď: Cucurbitaceae (tykvovitá)           Rod: Cyclantera           Druh: pedata L. Schard.

Nativné názvy: achocha (quechua), achojcha, divoká caihua, quishiu, caygua achoccha

Používaná časť rastliny: plod s jadierkami i bez jadierok, list (Fructus cyclanterae cum semen; sine semen; Folium cyclanterae

 

Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • Liečba vysokého krvného tlaku

  • Liečba vysokej hladiny cholesterolu, upravuje pomer HDL : LDL ( „dobrý a zlý“ cholesterol)

  • Pre očistu cievnych stien

  • Prevencia aterosklerózy

  • Redukcia celulitídy

  • Zníženie hladiny krvného cukru, prevencia cukrovky

  • Podpora liečby roztrúsenej sklerózy

 

Kde možno objednať a kúpiť?

 

 

Popis:
Jednoročná, popínavá bylina ktorej stonka rastie až do výšky 5 metrov. Stonka je tenká, husto rozvetvená a má riedko ostré vetvenia s výrastkami, ktoré sa rozdeľujú do piatich dlhých vetvičiek. Listy majú veľkosti 6 - 14 cm na dĺžku a sú laločné, celistvé alebo dlanitosečné s piatimi až siedmimi eliptickými lístočkami, ktoré sú na okrajoch vrúbkované. Je bežné, že externé laloky majú na okrajoch iné lalôčiky menšie veľkosti. Kvety má  v skupinách po desiatich až dvadsiatich, sú jednopohlavné, drobné, biele až nažltlé, alebo zelenkasté. Kvetná korunka v tvare päťhran, čaša je delená na päť lalokov, výrazne väčšia u kvetov s piestikmi. Päťhranné androceum, teda všetkých päť tyčiniek je spojených v jeden stĺp a zakončuje ho spoločný prašník. Gyneceum je s plochým elipsoidným semenníkom.


Plod je oválne-eliptická a sploštená bobuľa, zvyčajne so zaoblenou základňou a ostrým hrotom. Veľkosť sa pohybuje okolo 10 až 20 cm na dĺžku, má veľmi hrubý a nepravidelný povrch s jemnými ostňami hlavne v prostrednej časti. Farba osciluje medzi tmavo zelenou až bielou a navyše sa vyskytujú podlhovasté škvrny po celom povrchu plodu. Mezokarp  (dužina) je tenká, chutná, zelenej farby a endokarp (kôstka) je biela a hubovitá. Zrelé bobule praskajú, vystreľujú semená a vydávajú pritom prenikavý zvuk. Jadierka ktoré sa nachádzajú v dvoch radoch placenty sú hranaté, čierne a drsné. Vnútro plodu je počas obdobia zrelosti prázdne (duté), alebo obsahuje voľné častice placentárneho tkaniva.


Rastie vo vlhkej a teplej klíme. Huánuco: Pampayacu a Cochero (2100 metrov nad morom); Cajamarca, Tumbes: Hacienda La Doma (300 m n m); Piura; San Martín: Tarapoto; Ayacucho: 1000 m n m; Loreto. Je veľmi rozšírená od Bolívie až po Mexiko.

 

Prapôvodom je z Bolívie a v Peru je pestovaná domorodcami ako ovocie určené k bežnej výžive. Plod Caihua má mäsitú a chladivú kôru, používanú ako obal pre mäsovú náplň alebo iné jedlo. Listy sú taktiež jedlé a korene sa využívali na čistenie zubov. Plody sa nakladajú podobne ako naše uhorky.


Etnomedicinálne použitia domorodými komunitami: v surovom stave je veľmi dobrý liek proti cukrovke; používa sa v prípadoch respiračných chorôb a šťava pri liečbe zápalu ucha-otitis. Tradičné je tiež použitie pri znižovaní cholesterolu v krvi ako diuretiká, kedy sa pripravuje odvar z dvoch plodov bez semienok na jeden liter vody. Časté je aj vonkajšie použitie listov ako antiflogistiká (protizápalové) prikladaním na zapálenú plochu a ako anthelminika (protiparazitárne) priamou konzumáciou 1 gr. rozdrvených semien.


Dnes je bežné použitie tvrdého plodu (sušeného) alebo mletého v kapsuliach pri obehových ťažkostiach. Uvádza sa výrazný efekt pri očiste cievnych stien od cholesterolu (v dávkach 6 kapsúl denne (a 200 mg)). Ďalej je popisovaný účinok znižovanie krvného tlaku a zároveň preventívne pôsobenie proti ateroskleróze. Tieto poznatky viedli k rozvoju rozličných úprav a galenických foriem pri užití plodu Caihua ako liečiva proti cholesterolu a vysokému krvnému tlaku. 


Štúdia vykonaná Univerzitou Cayetano Heredia v Lime:
Vplyv dehydrovanej Caihuy (Cyclantera pedata L. Schard.) na lipidické frakcie obyvateľov stredného veku. Prezentovaná štúdia bola vykonaná na stanovenie vplyvu dehydrovaného plodu Caihua podávaného ústne v rôznych dávkach počas 12 týždňov na úroveň hladiny lipidov u mužov a žien stredného veku v Lime (Perú).

 


Tejto štúdie sa zúčastnilo 60 sledovaných osôb. Po 12 týždňoch liečby bolo zaznamenané:
- níženie celkového krvného cholesterolu o 18,3% a to znížením LDL - cholesterolu (low density lipoprotein)
- o 23% a zvýšením HDL - cholesterolu (high density lipoprotein)
- o 42% a ďalej bol zaznamenaný významný pokles triglyceridov v krvi u skupiny, ktorej bolo podávané 6 kapsúl ráno pred raňajkami.

 

V prípadoch hypercholesterolemia zapríčinilo podanie 6 kapsúl denne návrat (pokles) na normálnu hladinu celkového krvného cholesterolu u 82% sledovaných pacientov. Porovnateľne bol dosiahnutý výsledok aj pri znižovaní hodnôt LDL - cholesterolu.
Tieto výsledky oprávňujú vysloviť záver, že dehydrovaný plod Caihua je adekvátnym prostriedkom liečby hypercholesterolemia a / alebo hypertriglyceridemia.

 

Ateroskleróza je najčastejším vaskularnym ochorením v západnom svete spôsobujúcim úmrtia a hyperlipidemia je jedným z faktorov s plne preukázanou zodpovednosťou za vznik tohto ochorenia. Vedľa hyperlipidemia a hypercholesterolemia je ďalším z rizikových faktorov rozvoja aterosklerózy tiež vysoká priľnavosť monocytov k endoteliálnym bunkám artérií, vedúci k zápalom a produkciu ateromov. Rovnako tak bola stanovená vysoká korelácia medzi počtom úmrtí na koronárne ochorenia a vysokou hladinou podielu LDL cholesterolu voči HDL cholesterolu (LDL / HDL). Preto boli stanovené ako rizikové pre vznik koronárnych ochorení hodnoty krvného cholesterolu> 240 mg / dl, LDL cholesterolu> 150 mg / dl a HDL cholesterolu <35 mg / dl. V nedávnej dobe bolo poukázané na fakt, že zníženie krvného cholesterolu, predovšetkým potom jeho frakcie v relácii na LDL - cholesterol je základným predpokladom zníženia počtu úmrtí na koronárne ochorenia. To sa stalo motívom pre farmaceutický priemysel v hľadaní substancií znižujúcich cholesterol, LDL (low density lipoprotein) a zároveň zvyšeniu HDL (high density lipoprotein). Medzi také substancie (agens) patria okrem iného chlofibráty, cholesteramin, nikotínová kyselina, gemfibrozil a fosinopril.  Vedľa farmaceutických produktov a tiež veľmi často používaných alternatívnych metód je prvotným a najdôležitejším faktorom liečby hyperlipidemie diéta. Do diétneho režimu bolo kombinované veľké množstvo prírodných produktov s rôznymi výsledkami. Jedným z týchto prírodných produktov je aj Caihua, rastlina veľmi rozšírená ako potravina medzi obyvateľmi Peru.Peru ako krajina s výrazným prírodným bohatstvom užíva už stáročia širokú paletu rastlín k liečbam rôznych ochorení. Caihua je v Peru používaná ako surová, tak aj varená pri moderácii diabetu. 

Zaujímavý návod na pestovanie v našich podmienkach nájdete na www.pelargonie.cz v sekcii nové príspevky.

 


Kontraindikácie:
Nie sú známe.

 

Vedľajšie účinky:
Nie sú známe.

 

Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

Hypocholesterický a diuretický - 2 plody bez semien variť v litri vody, piť 3x denne šálku alebo 3x denne 2 gr. plodu.  Antiflogistický -  list aplikovať na miesto vonkajšieho zápalu. Sušený a mletý plod sa pri ťažkostiach užíva podľa dávkovania uvedeného zvyčajne na obaloch.

 

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách byliniek.

 

Fytoterapeutické vlastnosti:
Antiflogistický, diuretický, hypoglykemický, hypocholesterolemický, hypotriglyceridemný, hypolipidemický, hypotonický, preventívny ateroskleróza, vermifugný (hlístopudný).

 

Fytochemické zloženie:

3-β-D-D glukosid, dihydroxitriptamin, galakturonová kys., lipoproteiny, lipidické a albuminoidné substancie, minerálne soli a minerály (P), pektin, peptin,pikrin, sitosterol, uhlovodany, vitaminy (tiamin, L-askorbová kys.)

 

Zdroj:

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC - Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0                                                                                                                                                                    Jihoamerické léčivé rostliny a jejich užití středoevropskou populací, DORAZIL M., ZF MENDELU, Lednice na Moravě, 2007

Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Užitkové rostliny tropů a subtropů, VALÍČEK P. a kol., Academia, Praha, ČR, 2002, ISBN 80-200-0939-6
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975