Salesián-botanik: Jaroslav Soukup, SDB

Úvod O násVeľký rodák

Veľký rodák

Salesián-botanik: Jaroslav Soukup, SDB

Pri štúdiu juhoamerickej herbálnej medicíny sme preštudovali naozaj veľké množstvo literatúry. S nemalým prekvapením a o to väčšou radosťou sme zisťovali, že väčšina diel, či už etnomedicinálne, tak aj čisto vedeckých odkazovala na prácu saleziánskeho mnícha českého pôvodu, reverenda Jaroslava Soukupa, SDB. Ten je považovaný celkom právom za otca a zakladateľa botanickej systematiky peruánskej kveteny a z úcty k jeho dielu mu okrem iného bolo venované dielo popredného botanika Antonia Brack Egga, ktoré vyšlo pod patronátom fondu UNDP (OSN) v roku 1999, teda 10 rokov po jeho smrti. Aj my sa dovolíme pripojiť krátkou spomienkou na významného rodáka.

 

Soukup

Volal sa Jaroslav Soukup. 


Narodil sa v Příbrami 10. marca 1902. Rodičia boli poľnohospodári. Hlbokú vieru dokázali odovzdať deťom. Jaroslav získal od rodičov ešte lásku k prírode. Jeho strýkom bol arcibiskupský sekretár Dr. Antonín Dohalský. Od neho sa dozvedel o saleziánov a na jeho podnet sa prihlásil P. Klementovi, ktorý vyberal chlapcov, ktorí by sa chceli stať saleziánmi a posielal ich do Péróz v Taliansku, kde bol otvorený český ašpirantát. Prišiel sem v januári 1926. Mal už po maturite.

Cez prázdniny toho istého roku sa zúčastnil ako sprievodca misionárskej výstavy v Turíne. Tu sa zoznámil s peruánskym saleziánom Chirichingem. Nadchol sa pre misie a ešte toho istého roku odcestoval do Peru. Hneď tam začal v januári 1927 noviciát. Po zložení sľubov pokračoval v štúdiu filozofie a teológie. Dňa 6. 6. 1935 bol vysvätený za kňaza. Počas štúdií upozornil svojimi pedagogickými schopnosťami.

 

Každé prázdniny mal možnosť venovať sa vedeckým výpravám. V Puno, na brehu jazera Titicaca, sa zoznámil s prácami Dr. Herrery a začal sa zaujímať o botaniku. Zbieral rastliny a budoval herbára. Objavil nové druhy, ktoré nesú jeho meno. Publikoval vo vedeckých časopisoch a udržiaval kontakty s univerzitami po celom svete. V roku 1954 začal vydávať časopis "Biota", venovaným biologickým vedám. Bolo mu udelené rôznymi univerzitami niekoľko doktorátov. V roku 1965 dostal poriadok od ministerstva výchovy a neskôr aj poriadok od ministerstva poľnohospodárstva. V Čechách korešpondoval so správcom herbárov koadjútora Antonínom Roubal.

 

V rokoch 1967-80 pôsobil ako pedagóg na Farmaceutické fakulte univerzity San Marcos v Lime. Jeho najväčším dielom je Slovník ľudových názvov peruánskej flóry. Toto dielo, ktoré si vyžiadalo mnoho rokov trpezlivej práce, zostáva pamiatkou na českého vedca saleziána, ktorý preslávil našu vlasť v Peru.
 
P. Jaroslav Soukup bol vedcom svetového formátu, ale súčasne bol aj vzorným saleziánom kňazom. Bol obľúbeným profesorom, mal rád mládež a bol jej otcovským sprievodcom a radcom. Každé ráno o piatej slávil svätú omšu a denne zveroval seba aj druhé Panne Márii modlitbou ruženca. Do vlasti sa neprišiel pozrieť počas života nikdy. Boh ho poslal do Peru, aby svietil svojím životom tam. Zomrel 14. novembra 1989.
 
Na jeho počesť a pamiatke jeho prínosu peruánskej a svetovej botanike a farmakobotanice po ňom bol pomenovaný rastlinný druh Anthurium soukupii Croat. (Araceae).
 

Viac informácii môžete nájsť na stránkách www.sdb.cz.