Manayupa

Úvod HERBÁRManayupa

Manayupa

ČelaďFabaceae (bobovité)          RodDesmodium           Druhadscendens Sw. D.C.

Farmaceutické názvy: amor seco, runa manayupana, strong back, carrapicho, pega pega, margarita, burbur, mundubirana, barba de boi, mundurana, owon-bocon, dipinda dimukuyi, dusa karnira

Používaná časť rastliny: nadzemná čast rastliny (Herba desmodii)


Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • zápal obličiek a močových ciest
  • detoxikácia organizmu pri nadmernom fajčení, konzumácii alkoholu alebo chemických liekov
  • liečba dýchacích ťažkostí spôsobených astmou alebo alergiami
  • čistenie krvi


Kde možno objednať a kúpiť?Popis:

Desmodium ascendens je mnohopočetná rastlina dorastajúca do výšky až 50cm. Má purpurovo červené kvietky a zelené plody (fazuľky) dlhé 30cm. Vo viacerých tropických oblastiach ju možno nájsť na lúkach, v otvorených lesoch a v blízkosti ciest.

 

Kmene amazonského dažďového pralesa ju dnes používajú viac ako v minulosti. Vodný macerát (výluh) celej rastliny sa podáva pri nervových ťažkostiach (nervozitách) alebo sa tiež používa ako prísada do kúpeľa pri liečbach vaginálnych infekcií. Niektoré indiánske kmene veria v jej magickú silu vrátiť zamilovanému jeho strateného partnera, ktorému má byť podaná. Kmene z povodia Rio Pastaza (Ekvádor) potierajú odvarom z listov prsia rodičiek k podpore laktácie. Iné kmene používajú túto bylinku ako antikoncepciu. Indiánske kmene ďalej používajú odvar z listov na suchoty (tuberkuloza), drvenými čerstvými listami zmiešanými s citrónovou šťavou sa potierajú rany, poranenia a tiež roztok z listov je používaný ako antikoncepcia a pri kŕčoch (bolestiach) genitálií. Etnobotanický prehľad uvádza viac ako 8000 prípadov z rôznych častí Brazílie, kde je odvar zo sušeného koreňa tejto bylinky D.ascendens  veľmi populárnym a základným liečivom pri malárii. Indiáni kmeňa Garifuna (Nikaragua) užívajú odvar z listu pri hnačkách, pohlavných chorobách a ako digestívum (podporujúci trávenie).

 

Manayupa je veľmi populárna v tradičnej fytomedicíne Strednej a Južnej Ameriky. Dnešná peruánska fytoterapia užíva čaj z listov pre vyčistenie krvi, detoxikáciu organizmu od toxínov a chemikálií dnešného znečisteného životného prostredia, na prečistenie obličiek a močových ciest a na liečbu ovariálnych problémov ako zápaly a podráždenia, vaginálnych výtokov a krvácania. V Belize kde je rastlina nazývaná "silný chrbát " macerujú celú rastlinu na 24 hodín v rume a potom užívajú 1/4 šálky 3 x denne počas 7 - 10 dní ako účinnú pomoc pri bolestiach chrbta. Alternatívne sa celá rastlina varí v objeme troch šálok vody po 10 minút, užíva sa 1 šálka horúceho čaju pred jedlom po dobu troch až piatich dní pri bolestiach chrbta, svalov, ťažkostiach s obličkami a impotenciou. Brazílska fytomedicína používa sušené listy pri liečbe krvácania, bolestiach tela a svalov, blennorrhagii a hnačkách.

 

V Ghane je používaný odvar z listov pri zápche, úplavici, kolikách a listami sa zakrývajú rany. Liečitelia v Ghane užívali listy manayupy na liečbu bronchiálnej astmy s tak pozitívnymi výsledkami, že sa o účinky tejto rastlinky začali zaujímať vedci. V roku 1977 vykonaná klinická štúdia na ľuďoch preukázala, že 1-2 čajové lyžičky prášku zo sušeného listu manayupy, podanej v troch čiastkových dávkach denne zapríčinili výrazné zlepšenie stavu pacienta a remisia ochorenia u mnohých pacientov.


V snahe porozumieť mechanizmu pôsobenia tohto prírodného lieku boli vykonané štúdie na zvieratách na stanovenie astmatických účinkov. Skúšky uskutočňované na guinejských prasatách preukázali schopnosť perorálne podaných vodných a etanolových extraktov redukovať anafylaktické kontrakcie a znižovať hladinu z pľúcnych tkanív uvoľnených substancií ovplyvňujúcich stimuláciu hladkého svalstva.

 

Ďalšie štúdie uskutočnené na guinejských prasatách ukázali, že extrakt z listov manayupy znižuje (v závislosti na dávkovaní) hladinu anafylakticky uvoľňovaných spasmogenov a anafylaktické vybudenie kontrakcie črevnej steny. Výsledky vyššie citovaných štúdií uskutočňované na astmatických pacientoch boli autormi zhrnuté do citátu: "Z predchádzajúcich uvedených prác sa zdá, že D.ascendens je použiteľným účinným antiastmatickým agentom, čo zaručujú výsledky doterajších výskumov." U niektorých novo zverejnených výskumov artritis a reumatizmu sprevádzaných rôznymi alergickými reakciami anafylaktického pôvodu bol s úspechom D. ascendens aplikovaný. Jednoduchosť jeho užívania či už v kapsulách, alebo v čaji má vysokú efektivitu výsledkov spolu so žiadnymi vedľajšími účinkami, kontraindikáciami a D. ascendens sa radí na jedno z popredných miest v oblasti fytoterapie a liečby prírodnými preparátmi.


Kontraindikácie:

Nie sú popisované.


Vedľajšie účinky:

Nie sú popisované.


Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

Pre vyššie uvedené účely sa pripravuje nálev z celej nadzemnej časti byliny v pomere 5 - 10 gramov na liter vody a popíja v priebehu celého dňa 3 x 300 ml.


Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách byliniek.


Fytoterapeutické vlastnosti:

Antianafylaktický, antiastmatický, antihistaminický, protizápalový, antispasmodický, bronchodilatačný, depuratívny, diuretický, laxativný.


Fytochemické zloženie:

Astragalin, beta-fenyl, cukry (fruktóza, glukóza), etylamin, cosmosiin, kyanid-3-o-soforosid, dehydrosoyasaponin, fenoly, flavonoidy, hordenin, kumaríny, pelargonidin-3-o-ramnosid, riboflavin, salsolin, soyasaponin, soyasaponin II, soyasaponin III, steroidy, tektorigenin, tertrahydroisoquinoliny, triterponoidní saponiny, třísloviny, tyramin, vitamíny E a K.


Zdroj:

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Herbal secrets of the rainforest, TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, ISBN 0-7615-1734-0       Jihoamerické léčivé rostliny a jejich užití středoevropskou populací, DORAZIL M., ZF MENDELU, Lednice na Moravě, 2007
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995, ISBN 84-8387-023-1
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6