Veľká jarná očista tela

Úvod NajzaujímavejšieVeľká jarná očista tela

Veľká jarná očista tela

 

Jar a jeseň sú najvhodnejším obdobím pre očistu organizmu od škodlivých látok - toxínov, ktoré do tela prímame z vonkajšieho prostredia vďaka znečistenému ovzduší, chemickými látkami v podobe liekov, či chemických prísad a konzervačných látok obsiahnutých v potravinách. Organizmus sa v týchto obdobiach spravidla sám vo zvýšenej miere zbavuje nečistôt - detoxikuje. Samoozdravné a regeneračné mechanizmy ľudského tela sa aktivizuje a pomáha telu nastaviť imunitný a hormonálny systém do polohy, v ktorej sa bude ľahko vyrovnávať so zvášenou záťažou jesenného a zimného obdobia a pôsobením zmien počasia a klimatických podmienok. Pribúdanie prirodzeného svetla a väčšia intenzita slnečného žiarenia má tiež za následok metabolické zmeny v organizme a je jedným z faktorov, ktorý ma veľký vplyv na výskyt jarnej únavy.

 

K čomu pri očiste v tele dochádza?

Samoozdravné a regeneračné mechanizmy ľudského tela sú pochody, ktoré sú zodpovedné za rovnovážny stav vnútorného prostredia organizmu. Detoxikačné mechanizmy, ktoré pomáhajú telu vyrovnať sa s prichádzajúcou záťažou z vonkajšieho prostredia, sa stávajú stále viac a viac, vďaka životnému štýlu a podmienkam, v ktorých žijeme, nedostatočnou oporou pre organizmus zažažený stresom vplyvom životného štýlu.

Takto dochádza k tomu, čoho sme dnes svedkami - k chrípkovým epidemiám, k vysokému nárastu chorôb, ale i k zvýšenému váskytu depresií, melancholií a zmien nálad. Účinná očista - detoxikácia - pomáha tak nášmu telu nájsť späť stratenú rovnováhu a ľahšie sa vyrovnať s premenlivými životnými podmienkami.

Pri očiste dochádza predovšetkým k čisteniu krvy a prejaví sa obzvlášť moc na jej kyselosti. Ako je známe z literatúry, vďaka nevyváženému stravovaniu máme prekyselený organizmus. Taká zvýšená kyslosť krvi podporuje množenie choroboplodných zárodkov, množeniu rakovinných buniek a neposlednej rade i rast plesní, ktoré nie sú rizikom samy o sebe, ale tiež hlavne tým, že vylučujú celú radu toxických látok. Čistením sa krv alkalizuje, tak sa prirodzene ničí mikroorganizmami a zmenené bunky, ktoré  by mohly byť považované za predchodcov nádorových buniek. Pri očiste zároveň dochádza k vyplavovaniu usadenín, obzvlášť z kĺbov a šlách. 

Pomáhame tiež čistiť zásobárňu energie ľudského tela - tukové tkanivo, v ktorom sa toxické látky priamo hromadia a tak významne podporujeme metabolizmus tukovej látky. Vyčistený organizmus nemá preto tendenciu v zimných mesiacoch toľko priberať na váhe. Detoxikáciou posilujeme hlavne imunitný systém a vylaďujeme hormonálny systém, ktorý je spoluzodpovedný za riadenie organizmu. Čistota nášho tela sa premieta tiež priamo do našej psychiky. Depresia, melancholia a zmeny nálad nemajú v zdravom tele svoje miesto. Nie len vnútorné prostredie, ale i pokožka, vlasy sa vďaka detoxikácii spevnia.

 

Vlastný proces očisty - čo a ako robiť?

Vlastný očistný proces je vždy viac zložková činnosť. Na úvod je vždy dobré a žiadúce prehriať organizmus (floating, sauna, horúce kúpele, zábaly a pod. .) najlepšie opakovane a v pravideľných intervaloch. Prihriatim organizmu sa menia fyzikálne chemické vlastnosti koloidov, teda vody a v nej rozpustených minerálov, smerom k usadeniu detoxikačných a eliminačných procesov.

Prehriatie organizmu pomáha moc ladvinám a tie majú možnosť zbaviť sa tak vo zvýšenej miere nečistôt, ktoré ich zaťažujú, obzvlášť ťažkých kovov. Ďalšou úvodnou nevyhnutnou podmienkou je hygiena tlstého čreva. Existuje veľa metód, ako sa starať o hrubé črevo. Najčastejšou a najrozšírenejšou metódou je očistná prípadne ozdravná kúra klystír. Dá sa použiť proste iba teplá vody alebo harmačekový roztok. Očistná kúra klystíru veľmi pomôže ozdraviť a oživiť črevnú mikroflóru, teda bakteriálne osídlenie, ktoré je potrebné ku všetkým rozkladným procesom, ktoré v čreve prebiehajú a naviac moáhajú ošetrit črevo od plesní a ich toxickej záťaže.

 

Kvalita čistoty hrubého čreva sa premietne hlavna na koži. Tá sa pri pravideľnom čistení stane hladkou a jemnou. Ďalšou metódou očisty hrubého čreva ze metóda zvaná várisára. Je to stará jogínská metóda s pitím slanej vody, ktorá sa pomocou jednoduchých cvikou dostane priamo zo žalúdka do hrubého čreva bez toho aby sa vstrebala do krvy a prešla ladvinami. Várisára je dobrá a veľmi účinná metóda, pretože pomáha čistiť i steny tráviacého traktu vďaka osmotikej aktivite slanej tekutiny. 
Ďalšou metódou, ktorá je určiená k čisteniu hrubého čreva je dnej už i u nás známa metóda nazývaná hydrocolon. Pri nej sa privádza a zároveň odvádza vlažná voda z hrubého čreva za súčasnej masáže burcha. Táto metóda je najviac rozšírená hlavne v nemecky hovoriacich zemiach. Akákoľvek mechanická metóda prepláchnutia čreva je lepšia ako žiadna. samozrejme sú tu i isté kontraindikácie.

Pre doledenie črevnej mikroflóry je dobré užívať prirodzené lactobacily, ktoré zároveň pomájahú udržovať v rovnováhe imunitný systém.

 

Stravovanie pri očiste

Dôležitá a skutočne na prvom mieste - je otázka príjmu a vylučovaniu. Pri vlastnom detoxikačnom procese je potreba významne upraviť jedálniček. Jesť iba jednoduché a rýchlo stráviteľné jedlá s vysokým podieľom vlákniny, bohatej na vitamíny a minerály. Čo je najdôležitejšie - vyhnúť sa konzervovaných, chemicky ošetrrených a upravených pokrmov a instatných jedál. Niekoľkokodenná hladovka či pravidelné pôsty pri splne či nove mesiaca sú výborným podporným prostriedkom.

Pretože detoxikácia pôsobí často močopudne, tak preto a nie iba pre to, je potreba dodržiavať nekompromisne pitný režim, tj cca 2,5 l tekutin denne. Pitný režim je v období očisty zásanou vecou a pokiaľ ho skutočne dôsledne doržujeme, je zaručené, že väčšina odpadných látok sa z organizmu dostane von. 

 

Detoxikácia a byliny

Bylinky - to je prírodný potenciál v prospech človeka. Bylinky sú najdôležitejšou zložkou v potenovaní samočistiacich medhanizmov. Je skutočne veľké množstvo bylín, miestnych i svetových, ktoré majú mohutný detoxikačný potenciál. Podporujú metabolizmus pečene, čistí krv a ladviny a v neposlednej rade majú i stimulačné účinky na samotný imunitný systém Použitím vhodných bylinných čajov je pri detoxikácii úplne nevyhnutnou podmienkou.

Jarná bylinná kúra tak, ako ju doporučujeme my podľa tradičných zdrojov sa skladá z troch byliniek.

Prvá je Manayupa - tá pomáha očistiť od toxických látok hlavne dýchací systém a hrubé črevo. Za ňou Flor de Arena čistiaca hlavne krv, ladviny a orgány malej panvy. 

Nakoniec používame Hercampuri pre očistu pečene.

Bylinky užívame za sebou, buď ako veľkú bylinnú kúru 2 x 2 kapsule denne po dobu 28 dní, alebo ako malú očisnú kúru:  2 x 2 kapsle denne po dobu 15 dní.

Samotný riadený proces detoxikácie by mal trvať pri veľkej kúre tri lunárne mesiace, pri malej polovicu doby. To je doba dostatočná k tomu, aby sme vyladili organizmus do právnej polohy. Pokiaľ sa počas detoxikácie, hlavne na jej začiatku, nebudete cítiť príliš dobre, znamená to, že proce funguje a  je na mieste. Takýto stav nazývame adaptačným stresom a súvisí s vyplavovaním toxických látok. Preto neni treba sa ho báť. Prejavuje sa často ako mierna únava a ospalosť, časté sú bolesti kĺbov, prehánanie, či objavenie chrípkových príznakov.

Pametajme, že ľudské telo vzišlo z prírody a nesie v sebe všetky prirodzené očistné prírodné mechanizmy. Ľudské telo nieje chemická továrna na spracovanie chemikálii. Preto majme stále na pamäti, že návrat k prirodzeným princípom životného štýlu v živote každého z nás, podporí zdravie a pomôže uvolniť nahromadený stres a napätie, ktoré sú dnes najčastejšou príčinou všetkých ochorení.


MUDr. Pavel Špatenka, MONNÁDA – Centrum pre život