Tawari Amarillo

Úvod HERBÁRTawari Amarillo

Tawari Amarillo

Čelaď: Bignoniaceae (trubačovité)          Rod: Tabebuia           Druh: chrysantha (Jacq.) Nichols

Farmaceutické názvy: Pau d’arco, abano, acapro, araguanei, chacaradanga, chonta, curarire, ipę, ipę roxo, lapacho, tahuari, taheebo, trumpet tree, ipę-contra-sarna, tabebuia ipę, tajy

Používaná časť rastliny: vnútorné lyko (Cortex tabebuiae

 

Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • liečba plesňových a bakteriálnych ochorení kože, ekzémov
  • liečba plesňových a bakteriálnych chorôb
  • ochorenie tráviaceho traktu
  • ochorenie pečene
  • plynatosť

Kde možno objednať a kúpiť ?Popis:

Tabebuia spp. je veľký strom nachádzajúci sa v niektorých častiach juhoamerických dažďových pralesoch. Vyrastá do výšky 150 stôp o báze kmeňa v priemere od 4 do 6 stôp. Rod Tabebuia zahŕňa veľké množstvo veľkých a krásne kvitnúcich stromov ako napr. druhy serratifolia, ochracea, chrysanthemi a ďalšie. Majú konkrétne veľké a nádherné fialové kvety. Rody druhu Tabebuia sú veľmi bežným obrázkom juhoamerickej krajiny a miest, práve vďaka ich kráse. Bohužiaľ je tiež veľmi populárny u spoločností ktoré ťažia drevo a vďaka veľmi odolnému a tvrdému drevu sa bežne používaná v konštrukciách domov až po lode a poľnohospodárske náčinie.


Tawari má dlhú a dobre zdokumentovanú históriu využitia zo strany indiánskych pralesných obyvateľov, ktorí používali niekoľko druhov Tabebuia vrátane T.serratifolia, T.chrysantha, T.heptaphylla, T.impetiginosa, T.rosea. Existujú indície o využívaní týchto stromov už starými  Inkami. V skutočnosti kmene vzdialené tisíce míľ od seba využívali ich medicinálnych účinkov. Niektoré indiánske kmene z dažďových pralesov používali drevo na výrobu lukov a šípov a preto tiež nazvali tento strom v preklade "luk". Indiáni z kmeňa Guarani a Tupi nazývajú strom "tajy", čo znamená "mať silu a vervu" a využívajú kôru k rôznym liečebným metódam. Domorodé použitia zahŕňa stavy ako malária, anémia, respiračné problémy, prechladnutie, kašeľ, chrípka, plesňové infekcie, horúčka, artritída, reumatizmus, proti hadiemu uštipnutiu, zlému krvnému obehu, syfilisu, vredom a rakovine. Popisom druhov rodu Tabebuia sa zaoberal aj popredný severoamerický botanik dr. Alwyn Gentry, ktorý vo svojich početných prácach venovaných čeľadi Bignoniaceae opísal vyše 200 druhov tohto rodu.

 

Dnes je Tawari užívaný po celom svete ako rastlinný liek (fytofarmakum). V Južnej Amerike je považovaný za liek astringentný, protizápalový, antibakteriálny, protiplesňový a laxatívum, používanie je na vredy, syfilis, gastrointestinálne poruchy, candidóza, rakovinu, diabetes, prostatitídu, zápchy a alergie. V herbálnej medicíne USA je považované za nositeľa analgetických, antioxidačných, antiparazitárnych, anti-mikróbnych, protiplesňových, antivírusových, protizápalových a preháňajúcich, ako aj proti rakovinových vlastností. Je využívané pre vonkajšiu a vnútornú liečbu horúčok, infekcií, prechladnutie, chrípok, syfilisu, rakoviny, dýchacích problémov, kožných vredov, dyzentéria, gastro-črevných problémov všetkého druhu, artritíde, prostate a cirkulačných nezrovnalostí. Iné, už skôr liečené a registrované stavy, sú diabetes, lupus, vredy, leukémie, alergie, pečeňové choroby, Hodgkinsova choroba, osteomyelitída, Parkinsonova choroba a psoriasis. Je to tiež veľmi populárny prostriedok na liečbu kvasinkových infekcií. V Európe je využívaný takmer totožným spôsobom ako v Amerike.


Chemické komponenty a aktívne zložky rodu Tabebuia sú veľmi dobre dokumentované. Jej využitie a zaznamenané výsledky pri liečbe rozličných druhov rakovín v prvej polovici 60tych rokov urýchlili väčšinu výskumu okolo tejto rastliny. Jej proti rakovinové vlastnosti boli najprv prisudzované fytochemikálií zvanej lapacholu, nachádzajúce sa v kôre a v dreve. V štúdii z roku 1968 lapachon preukázal významnú účinnosť proti rakovinovým nádorom u potkanov. Následne v roku 1974 NCI zaznamenal, že prvá fáza klinických skúšok lapachon nedokázali vykázať terapeutické účinky bez následných vedľajších účinkov a preto sa prerušil protirakovinový výskum. Iná výskumná skupina vyvinula v roku 1975 lapacholu, ktorá veľmi účinne predĺžil dĺžku života u viac ako 80% myší naočkovaných leukemickými bunkami. V stručnej štúdii z roku 1980 u 9 pacientov s rôznymi druhmi rakoviny (pečene, obličiek, prsia, prostaty, cervix) zaznamenali, že čistý lapacholu vykazoval schopnosť zmenšiť nádory a zmierniť pocit bolesti spôsobenej nádormi a došlo ku kompletnej remisii u troch pacientov.

 

Vedľa lapacholu obsahuje najmenej 20 iných aktívnych komponentov, ktorým sú pripisované rozličné účinky. Jasne sa preukázalo časté medicinálne využitie u veľkého počtu chorôb spôsobených mikroorganizmami, ktoré nám vysvetľujú jeho širokú paletu využitia v prírodnej medicíne. Účinky zrejme prichádzajú z väčšieho prísunu kyslíka na lokálnej úrovni, zneškodňujú baktérie, vírusy, plesne a parazity. Antimikrobiálne vlastnosti boli klinicky overené v niekoľkých štúdiách a vykazujú silné účinky u gram-pozitívnych baktérií a plesniach vrátane Candida, Staphylococcus, Trichophyton, Brucella, Tuberculosis, Zápal pľúc, Streptococcus a Shigella. Tieto komponenty ďalej vykázali signifikantné antivírusové vlastnosti u vírusov ako Herpes I a II, Influenza, Poliovírus a Vesicular stomatitis vírus. Jeho proti parazitné účinky sa prejavili u malárie, Schistosoma, Trypanosoma a boli klinicky uznané. Kôrové vzorky preukázali ďalej aktivitu protizápalovú, aktivitu proti širokej škále zápalov. U derivátov furánu (naftofurany), naftochinony, naftopyranony - súhrnne + označované ako lapachon bola preukázaná signifikantná cytotoxicita (inhibícia reverznej transkriptázy).

 

Tawari je dôležitým zdrojom z dažďového pralesa s mnohými možnosťami využitia v herbálnej medicíne. Bohužiaľ jeho popularita a využitie bolo vždy sprevádzané kontroverziou vďaka rôznym výsledkom účinnosti, ktoré boli spôsobené chýbajúcou kontrolou kvality a zmätky ohľadom „ktoré“ časti rastliny použiť na spracovanie a akým spôsobom postupovať pri príprave. Je niekoľko druhov Tabebuia, ako aj iných kompletne medzi sebou nesúvisiacich stromovitých druhov dnes exportovaných z Južnej Ameriky, ako "Lapacho", "Tawari", "Pau'D Arco" a i., ktoré však majú veľmi málo alebo žiadne z aktívnych zložiek zo štúdií podložených a používaných medicinálnych druhov. Napríklad mahagónové hobliny piliarstva v Brazílii boli zabalené a predávané vo svete ako "Lapacho" len vďaka podobnosti vo farbe a obdobnej charakteristickej vôni oboch driev.

 

Chemická analýza vykonaná v roku 1987 u dvanástich komerčne dostupných produktov Lapacha vykázala, že iba jeden z nich obsahuje lapacholu v dostačujúcim množstve. Keďže v pravom lyku je obsah lapacholu okolo 2-7%, štúdia dospela k názoru, že ostatné produkty nemôžu byť považované za pravé, alebo spracovanie a transport poškodili rozhodujúcim spôsobom ten či onen produkt. Väčšina štúdií sa zamerala na jadrové drevo stromu, avšak väčšina dostupných komerčných produktov sú píliacimi pretekmi spracované z vonkajšej strany kôry stromu, zatiaľ čo jadrové drevo je opracované a pripravené ako stavebný materiál. Najmenej 10 druhov stromu Tabebuia je ťažené v regióne Južnej Ameriky na stavebné účely, čo vysvetľuje rôznosť druhov kôry, ktorá sa však predáva ako prírodný liečivý produkt. Veľa užívateľov a praktických lekárov nie je dostatočne oboznámená s formou prípravy a aplikácií. Pre najlepšie výsledky sa odporúča (po selekcii správneho druhu stromu) variť po dobu najmenej 20 minút na veľmi miernom ohni.


Kontraindikácie:

Nie sú popisované.


Vedľajšie účinky:

Obsahové látky môžu u citlivých ľudí zapríčiniť alergickú reakciu organizmu.


Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

K zníženiu hladiny krvného cukru, zmiernenie plynatosti, liečbam žlčových kameňov, ochorenia pečene, infekčných ochorení a pre celkové posilnenie organizmu sa užíva lyko pre odvar. Pripravuje sa po dobu 20 - 25 minút na veľmi miernom plameni (pod pokrievkou) v pomere 5 -10: 1000

 

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách byliniek.

 

 

Fytoterapeutické vlastnosti:

Analgetický, antibakteriálne, protiplesňový, proti zápalový, protiparazitické, antioxidačné, antimutagénne, protileukemický, antireumatický, antikarcinogénne, antivirálne, cytotoxický, imunostimulačné, laxatívny


Fytochemické zloženie:

Naftofurany, naftochinony, naftopyranony, xanthenové deriváty - guayin, guayacanin, antrachinové deriváty, prenylované naftochinony, kys.lapachová ( 2-hydroxy-3-prenylnaftochinon ), lapachol, lapachon, lapachenol, leonurid, flavony, flavonoidy, katechiny, pryskyřice, třísloviny, kyanogeny, triterpeny, xantony. kys.askorbová, betakaroten, riboflavin, niacin, thiamin, Al, Ca, Fe, Se, Mg, Na, Ph, K, Zn.


Zdroj:

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Herbal secrets of the rainforest, TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, ISBN 0-7615-1734-0
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6