Chanca Piedra

Úvod HERBÁRChanca Piedra

Chanca Piedra

Čelaď: Euphorbiaceae (pryšcovité)          Rod: Phyllanthus           Druh: niruri L.

Farmaceutické názvy: quebra piedra, pitirishi, stone sreaker, shatter stone, sasha foster, seed on the leaf, derriere dos, des dos, feuilles la fievre, quinina criolla, dukong anak, memeniran, meniran, rami buah, tamalak, turi hutan, makantowe

Používaná časť rastliny: nadzemná časť rastliny (Herba phyllanthidi

 

Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • eliminuje obličkové a žlčníkové kamene

  • pri kolikách, nadúvaní

  • pri vírusovej infekcii tráviaceho traktu, čriev

  • na celkové prečistenie krvi

  • žltačka

  • bronchitída a astma

 

Kde možno objednať a kúpiť?

 

 

Popis:

Chancapiedra je drobná vzpriamená rastlinka dorastajúca do výšky 30 - 40 cm s drobnými lístkami, malými kvetmi bielej farby a jej lístky vyrastajú na dlhých stopkách. Vyskytuje sa v dažďovom pralese v Amazónii  a v ostatných tropických oblastiach vrátane Bahám, južnej Indie a Číny. Rod Phyllanthus obsahuje viac ako 600 druhov tráv, krovín a jedno - dvojročných rastlín, vyskytujúcich sa v tropických a subtropických regiónoch na oboch pologuliach našej Zeme. Druh P. niruri prevláda v Amazónii, kde sa bohato šíri ako burina. Druhy Phyllanthus Amarus a P. sellowianus sú veľmi blízke druhu P. niruri a to fytochemickým zložením a históriou etnomedicinalneho použitia, ale vyskytujú sa v suchých klímach Indie, Brazílie a Floridy, kde je P. Amarus veľmi obvyklou burinou. Veľmi blízky druh P. emblica je bežne užívaný ayurvedickou medicínou pod názvom Brahe. Španielsky názov Chanca Piedra znamená "Brzda alebo Rozbíjač kameňov" pretože je po generácie používaný natívnymi indiánskymi kmeňmi ako veľmi efektívny liek pri eliminácii žlčníkových a obličkových kameňov a ostatných problémoch s obličkami. Rastlina sa ďalej používa pri najrôznejších ťažkostiach ako kolika, diabetes, hnačka, horúčka, chrípka, žltačka, tumory (nádory), zápaly pošvy a dyspepsia. Je to malý zázrak, že bylinka má takto široké spektrum použitia a preukázaná bola aj aktivita antihepatotoxická, antispazmodická, antivirálna, antibakteriálna, diuretická, antipyretická a hypoglykemická. Sú jej teda prisudzované schopnosti podpory zažívanie všeobecne - digestívne, aperitívne, karminatívne a laxatívne, ďalej schopnosť regulovať menzes, tonizujúce a antihelminické a to na báze po generácie tradovaných použití.

 

Chancapiedra je doposiaľ využívaná v ľudovej medicíne Južnej Ameriky dosahujúc veľkej popularity ako liek na žlčníkové a obličkové kamene. Peruánska fytoterapia ju tiež používa pri hepatitíde, infekciách močových ciest a ako diuretiká. Brazílska fytomedicína ju nazýva Quebra Piedra a užíva ju ako excelentný liek na odbúravanie kyseliny močovej a pre elimináciu kamienkov, pre odvodnenie, pri infekciách obličiek a močových ciest, bolestiach kĺbov, cystitidach, problémoch s prostatou, obličkových ťažkostiach, hepatitíde, diabete a ako spazmolytikum a relaxant hladkého svalstva prevažne urogenitálneho traktu. V Indickej prírodnej medicíne je nazývaná Pitirishi alebo Budhatri a je obvykle užívaná pri astme, bronchitíde, extrémnej dehydratácii, anémii, žltačke a TBC.

 

Chancapiedra sa už od začiatku 60 rokov stala predmetom mnohých výskumov pre stanovenie aktívnych látok a objasnenie farmakologických aktivít. Indické a brazílske výskumné tímy patrili medzi prvé a to vďaka dlhoročnej tradícii používania bylinky obyvateľmi v týchto oblastiach. V niektorých publikovaných prácach sú uvádzané malé rozdiely medzi druhmi P. niruri a P. Amarus a iní vedci tvrdia, že ide len o dve rôzne označenia tej istej bylinky.

 

Tradičné použitie Chancapiedry pri eliminácii žlčníkových a obličkových kameňov bolo vedecky potvrdené klinickým výskumom vykonaným v roku 1999 Capmosem et al. S extraktom Chancapiedry, ktorý potenciálne spomaľoval (bez závislosti efektu na koncentrácii) kryštalizácii oxalatu vápnika (blokoval tvorbu kamienkov). Táto schopnosť bola prezentovaná dokonca aj vo veľmi vysokých (patologických) koncentráciách (Ca oxalatu), čo vysvetľuje jej tradičné využitie pri prevencii tvorby kamienkov. Spazmolytická aktivita alkaloidov obsiahnutých v Chancapiedra bola preukázaná brazílskymi vedcami v polovici 80-tych rokov, čím sa vysvetlilo použitie pri už existujúcich obličkových a močových kameňoch. Extrakt alkaloidov vykazoval relaxáciu hladkého svalstva, predovšetkým žlčovodov a močovodov, čím sa potvrdila ľahkosť vylúčenie už existujúcich kamienkov. Dr. Wolfram Wiemann z Norimbergu prezentoval viac ako 100 prípadov, kde bola Chancapiedra úspešnou v 94% pri eliminácii kamienkov (Maxwell, N. 1990).

 

Hepatoprotektívna (pečeň chrániaca) aktivita Chancapiedry bola prisúdená dvoma zložkám zvaným phyllanthin a hypophyllanthin, opísaným indickými výskumníkmi v štúdii roku 1985. Glykozidy nachádzajúce sa v Chancapiedre vykazovali inhibičnú aktivitu aldosareduktázy (AR) v štúdiách vykonaných japonskými vedcami v rokoch 1988 - 89. Analgetická aktivita bola preukázaná brazílskymi vedcami v štúdií v rokoch 1994 - 95. Diuretický, hypotenzný a hypoglykemický efekt Chancapiedry bol zdokumentovaný v klinickej štúdii v roku 1995, ktorá vykázala signifikantne efekt diuretický, signifikantne zníženie systolického krvného tlaku pri nediabetickej hypertenzii na osobách ženského pohlavia a ďalej preukázala signifikantne zníženie hladiny glykémie (krvného cukru) u diabetických pacientov požívajúcich Chancapiedru po dobu 10 dní.

 

Chancapiedra na seba upútala svetovú pozornosť na konci 80-tych rokov pre svoju aktivitu proti hepatitíde B. Klinické štúdie s Chancapiedrou, uskutočňované na deťoch s infekčnou hepatitídou zmesou indiánskych bylín, kde bola hlavnou zložkou Chancapiedra vykázali sľubné výsledky podporené ďalšími in vitro a in vivo štúdiami . V indickej štúdii r. 1992 bola preukázaná deaktivácia hepatitídy B pomocou Chancapiedry in vitro. Nasledujúce štúdie "in vivo" na cicavcoch preukázali elimináciu hepatitídy B v priebehu 3 - 6 týždňov. Nasledujúce štúdie ohľadom použitia Chancapiedry pri hepatitíde B boli však protirečivé, čo môže súvisieť s rôznymi použitými botanickými druhmi, miestom zberu, výslednou hladinou aktívnych látok a  použitých extraktov. Rozličné nasledujúce štúdie z konca 80-tych a začiatku 90-tych rokov nepreukázali efekt proti hepatitíde B, ale iné výskumy vykonávané v rokoch 1990 - 95 indikovali, že Chancapiedra demonštruje antivirálne aktivitu proti hepatitíde B.


Mnohé nedávne výskumy odhalili antivirálne aktivity zasahujúce proti vírusu HIV. Japonská výskumná skupina odhalila vlastnosti inhibícia reverznej transkriptázy Chancapiedry proti HIV-1 v roku 1992 s vodným extraktom rastliny. Bristol-Myers Squibb Pharmaceutical Research Institute izoloval aspoň jednu z látok rastliny zodpovedných za túto aktivitu (nová zložka bola nazvaná nirurisid a bola popísaná v štúdii roku 1996).

 

Zaiste bude ešte potreba veľa výskumov pre objavenie nového lieku proti AIDS alebo hepatitíde. V medzičase je však Chancapiedra so šírkou svojho efektívneho použitia veľmi dôležitým bylinným liekom z dažďového pralesa a získava si svetovú popularitu liečiteľov a tiež praktikov prírodnej medicíny. Dôležitejšie je však, že nemá vedľajšie účinky, nie je toxická a to potvrdzujú viaceré klinické štúdie a viacročné skúsenosti bylinnej medicíny.

 

Nasledujúca štúdia nám bola zaslaná s láskavosťou  doc.ing. Lopéza Vinatey, M.Sc, Ph.D., brazílskeho fytochemika a nášho partnera:  Campos A.H., Schor N., nephrology Division, Departament of Medicine, Universidade Federal de Sao Paolo, Brazília.

 

Vyšetrovali sme "in vitro" efekt vodného extraktu Phyllanthus niruri L. na modeli CaOx kryštálov obličkových buniek Madin-Darby. Extrakt potenciálne a efektívne podporoval - bez závislosti na koncentrácii - inhibičný efekt usadzovaniu kryštálov CaOx. Táto schopnosť bola vykázaná vo veľmi vysokých (patologickcých) koncentráciách CaOx pri ktorých neboli preukázané indukcie toxických efektov P.niruri L. Biochemické analýzy kultúr obsahujúcich P. niruri L. neposkytli žiadne stopy pre objasnenie spôsobu napadnutia patologickcýh bunkových procesov týmto prírodným produktom. Hoci sú potrebné ďalšie štúdie pre lepšie pochopenie úlohy P. niruri L. pri urolitiázy, naše nálezy ukázali, že tento prírodný produkt môže byť atraktívnou alternatívou pre liečbu obličkových kameňov.


Kontraindikácie:
Nie sú známe.

 

Vedľajšie účinky:

Nie sú známe.


Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:
Pre všetky vyššie uvedené problémy pripraviť nálev 5 gramov na 1 liter vody, uviesť do varu a potom ešte povariť 10-15 min, scediť a popíjať za tepla či za studena každý deň 3 x 200ml max 1 liter nálevu denne.

 

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách bylieniek.


Fytoterapeutické vlastnosti:

Analgeticke , aperitívne , antibakteriálne , antihepatotoxicke , antispazmodicke , antivírusové, karminatívne , digestívne , diureticke , febrifugne ( antipyreticke ) , hepatotonicke , hypoglykemicke , hypotensivne , imunostimulačné , laxatívne

 

Fytochemické zloženie:
3,5,7 - trihydroxyflavonal - 4 ' - o - 1 - ( - ) - rhamnopyranosid , 4 - metoxynorsecurinin , 4 - metoxy - securinin , 5,3 ' , 4' - tris - flavonon - 7 - o - 1 - ( - ) - rhamnopyranosid , astragalin , brevifolinkarboxylová kyselina , cymen , ellagova kys , hypophyllantin , limonen , lintetralin , lupa - 20 ( 29 ) - en - 3 - ol , lupa - 20 ( 29 ) - en - 3 - olacetát , lupeol , metylsalicylát , niranthin , nirtetralin , niruretin , nirurin , nirurisid , phyllantin , phyllochrysin , phyltetralin , quercetin , quercetinové heterosidy , quercetol , qvercitrín , rutín , saponínove trialcontanaly , tricontanol

 

Zdroj:

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3            Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú,  BRACK, E. A., CBC-Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco,Perú,1999,ISBN9972-691-21-0                                                                                                                                                                                    Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, ISBN 0-7615-1734-0       Jihoamerické léčivé rostliny a jejich užití středoevropskou populací, DORAZIL M., ZF MENDELU, Lednice na Moravě, 2007
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
Nephron 1999; 81(4):393-7 , PMID: 10095174 (PubMed - indexed for MEDLINE)
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995, ISBN 84-8387-023-1
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000, ISBN 9972-9186-0-2
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975