Chuchuhuasa (Chuchuhuasi)

Úvod HERBÁRChuchuhuasa

Chuchuhuasa (Chuchuhuasi)

Čelaď: Celastraceae (jesencovité)          Rod: Maytenus           Druh: macrocarpa  R&P (Briquett)

Farmaceutické názvy: chuchuhuasi, chucchu huashu, chuchuasi, chuchuasha, chuchuhuasha

Používaná časť rastliny: vnútorné lyko (Cortex maytenidi

 

Domorodé užitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • liečba bronchitídy a astmy
  • liečba reumatickej artritídy, osteoartrózy a ďalších kĺbových ochorení
  • liečba hnačky a eliminácia črevných parazitov
  • bolesť svalov a chrbta
  • liečba hemoroidov
  • menštruačné nezrovnalosti
  • posilnenie imunitného systému

Kde možno objednať a kúpiť?

 

 

Popis:
Chuchuhuasa je veľký strom rastúci v amazonskom dažďovom pralese, dorastajúci do výšky okolo 30 m. Tento druh dostal niekoľko rozličných botanických mien, čo je niekedy zdrojom komplikácií. Je rovnako známy ako Maytenus krukovii, M. ebenifolia, M. laevis a M. macrocarpa. Listy dosahujú veľkosť medzi 10 až 30 cm, kvety sú biele a kôra stromu je extrémne tvrdá, ťažká, hnedo-červenej farby.

 

Obyvatelia amazonského pralesa využívajú medicinalne účinky kôry tohto stromu po celé stáročia. Pôvodné indiánske meno v preklade znamená "chvejúci sa chrbát", čo dokladá dlhú históriu využitia na liečbu artritídy, reumatizmu a bolesti chrbta. Jeden miestny prostriedok na liečbu artritídy a reumatizmu spočíva v užití jednej šálky odvaru trikrát denne, po dobu viac ako jedného týždňa. Okrem iného je Chuchuhuasi využívaný ako liek ktorý uvoľňuje svaly, ďalej ako afrodiziakum, analgetikum a pre adrenálnu podporu. Je využívaný ako repelent proti insektom, ako imunostimulačný prostriedok a ďalej ako prostriedok pre balanciu menštruačného cyklu.

 

Obyvatelia Amazónie veria, že Chuchuhuasi je posilňujúce afrodiziakum a kôra z neho vmiešaná do miestnej pálenky - "pálenky" (aguardiente) je veľmi populárny pralesný "drink", najmä u turistov. V Peru medzi amazonským, ale aj mestským obyvateľstvom je Chuchuhuasi stále považované za najlepší prostriedok na liečbu artritídy. V Kolumbii indiánsky kmeň Siona vyvára malé kúsky kôry (asi 5cm) v dvoch litroch vody po dobu, až kým sa objem odparí na jeden liter. Tento odvar sa využíva na liečbu artritídy a reumatizmu.

V dnešnej peruánskej prírodnej medicíne je Chuchuhuasi využívaný na liečbu osteoartrózy, reumatickej artritídy, bronchitídy, hnačiek, hemoroidy, menštruačných nezrovnalostí a bolestí. Liečitelia (curanderos) z Amazónie využívajú Chuchuhuasi ako celkový posilovač, urýchľovač pri liečbe a v kombinácii s inými prírodnými rastlinami ako spolupôsobiace látka (sinergista) pre mnohé druhy chorôb. Dlhá tradícia, využitie a efektivita boli hlavnými hnacími motormi klinických výskumov.

 

V 60-tych rokoch americká farmaceutická spoločnosť objavila potenciálne imunostimulačné vlastnosti extraktov z listov, čo sa dokumentovalo na zvýšenie fagocytózy u myší. V polovici 70-tych rokov výskumníci  z Talianska testovali extrakt z Chuchuhuasi ako prostriedok na rakovinu kože a zaznamenali protirakovinové a protinádorové vlastnosti. Iná talianska výskumná skupina objavila v 80tych rokoch protizápalové vlastnosti. Objavili, že tieto vlastnosti rovnako ako ochranné radiačné zákroky a protinádorové vlastnosti súvisia aspoň určitou formou s triterpeny a s antioxidantmi izolovanými z kmeňovej kôry.

 

V roku 1993 japonská výskumná skupina izolovala v Chuchuhuasi skupinu úplne novátorských alkaloidov, ktoré môžu byť zodpovedné za efektivitu v prípadoch artritídy a reumatizmu. V USA farmaceutická spoločnosť študujúca protizápalové a protiartritické vlastnosti Chuchuhuasi vykázala, že tieto alkaloidy môžu efektívne zabrániť produkcii enzýmov proteínov - kinázy C (PKC). Prostriedky, ktoré zabraňujú alebo obmedzujú PKC priťahovali veľkú celosvetovú pozornosť, pretože veľké množstvo PKC enzýmov je zapojených v širokej škále patologických procesov (vrátane artritídy, astmy, mozgových nádorov, rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb).

 

V roku 1998, španielsky výskumný tím objavil nové fytochemické komponenty a jeden z nich úplne novátorský pre vedu - bol spomenutý ako majúci slabú účinnosť proti "aldosoreduktase".

 

V roku 2000 výskumníci našli štyri ďalšie chemikálie v koreňoch Chuchuhuasi (zvané macrocarpiny) - tri z nich boli dokumentované ako cytotoxické pre nádorové bunkové línie. V roku 1999 tri skupiny našli nové, rozličné seskviterpeny a z nich dva vykazovali marginálne protinádorové vlastnosti u štyroch bunkových línií a jeden z nich bol dokumentovaný ako efektívna u leishmaniasy (tropická, parazitné choroba).

 

Ak komponenty Chuchuhuasi, ktoré sú zodpovedné za obmedzovanie alebo bránenie PKC, môžu byť syntetizované a je veľmi pravdepodobné, že bude vyvinutý nový liek proti artritíde. Medzitým však bude prírodné kôra tejto významnej amazonskej rastliny ďalej využívaná ako efektívny liek v prípadoch artritídy a ako podporný adrenálna liek, ktorý bol doteraz stáročia takto využívaný.

 

Kontraindikácie:
Nie sú známe.

 

Vedľajšie účinky:
U zvlášť citlivých ľudí môžu obsahované látky zapríčiniť alergickú reakciu organizmu.

 

Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

Pri ťažkostiach uvedených vyššie sa odporúča 1-2 šálky denne štandardného odvaru z lyka  pripraveného v pomere 5 gramov na liter vody, uvedenie do varu a potom ešte povaríme 10-15 min, scedíme a popíjame za tepla či za studena 1 hodinu pred jedlom, alebo 1 hodinu po jedle.

 

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravých byliniek.

 

Fytoterapeutické vlastnosti:

Adrenálna podpora, afrodiziakálne, analgeticke, protizápalove, protireumaticke, imunostimulačné, protinádorove (nádory kože), stomachicke, tonizujúce.

Fytochemické zloženie:

22 - hydroxytingenone, 6 - benzoyl - 6 - diacetylmaytein, betadihydroagarofuran, polyestery seskviterpén, canophyllol, katechíny, triesloviny, friedelanové triterpény, friedelin, 3 - oxo - 29 - hydroxyfriedlelan, 3 - oxofriedelan - 25 - al, laevisines A a B, macrocarpiny A-D, maytansin, maytein, maytenin, mebeverín, fenoldienony, pristimeran, proantocyanidiny, tingenony.

 

Zdroj:
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, ISBN 0-7615-1734-0
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000, ISBN 9972-9186-0-2
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975