Tradičné formy prípravy

Úvod NajzaujímavejšieTradičné formy prípravy

Tradičné formy prípravy

 

Nálev (Infuse)


Infuse je najčastejším spôsobom prípravy jemných kvetov, vňate, listov a čerstvo natrhaných bylín.

K príprave zvyčajne použijeme 1 objemový diel práškovej (teda 2 objemové diely rezanej drogy - sušenej bylinky) na 32 objemových dielov vody. To zodpovedá - pre lepšiu predstavu pomer 1 čajovej lyžičky práškovej (2 čajovým lyžičkám rezanej drogy - sušenej bylinky) na 6 - 8 obj. uncí (1,75 - 2,32 dcl) vody.

Voda by mala mať teplotu okolo 80° C, teda pred varom (nie vriacej). Zvyčajne zalejeme drogu vodou, necháme 5 - 10 minút odstáť, potom scedíme a popíjame.

Pre zvýšenie efektu môžeme pred vlastnou prípravou navlhčiť bylinu menším množstvom (niekoľkými kvapkami) studenej vody. Nálev sa odporúča vypiť v deň prípravy (pripraviť teda 600 ml. - 1 ltr. nálevu).

Tento uchovávame v priebehu dňa v termoske. Možno dochutiť včelím medom.

 

 

Odvar (Dekoktum)


K príprave zvyčajne použijeme 1 objemový diel práškovej (teda 2 objemové diely rezanej drogy - sušenej bylinky) na 32 objemových dielov vody.

To zodpovedá - pre lepšiu predstavu pomere 1 čajovej lyžičky práškovej (2 čajovým lyžičkám rezanej drogy - sušenej bylinky) na 6 - 8 obj. uncí (1,75 - 2,32 dcl) vody.

Sušenú bylinu navlhčíme, zmiešame so studenou vodou a pozvoľna uvedieme do varu. Na miernom plameni (pod pokrievkou) varíme 20 - 30 minút. U koreňov a kôr (lyk) sa zvyčajne odporúča doplniť úbytok vody varom do pôvodného objemu (pridaním vody). Naopak, u rezaných vňaťou, listov alebo kvetov -  úbytok objemu varom nedopĺňame.

Potom odvar scedíme, prípadne ochutíme a popíjame.

Pre zvýšenie efektu sa odporúča u niektorých bylín, prevažne kúr, lyk a koreňov ponechať bylinu namočenú v studenej vode 1 - 2 hodiny pred vlastným varom (macerácia). Odvar sa odporúča vypiť v deň prípravy (pripravujeme teda 600 ml. - 1 ltr. odvaru denne). Tento uchovávame v priebehu dňa v termoske.

K dochutenie možno použiť najlepšie včelí med.

 

 

Silný odvar

 

V závislosti na použitom druhu drogy (sušenej byliny) sú odporúčané dva postupy prípravy silného odvaru.

Prvým je predĺženie doby varu. Požíva sa predovšetkým u lyk a koreňov, kedy máme k dispozícii väčšinou nerozmixované kusy, vyžadujúce dlhšiu dobu pre uvoľnenie aktívnych látok do odvaru.

Pri druhom spôsobe (kedy používame malé kúsky, ale aj napriek tomu chceme dosiahnuť silnejšieho efektu) navlhčíme drogu večer pred prípravou (macerujeme) a v príprave varom pokračujeme ráno nasledujúceho dňa.

V oboch prípadoch sa odporúča po scedení ešte tlakom na vylúhovanú drogu získať čo najviac kvapaliny.

 

 

Tinktúra


Obvykle pripravujeme v pomere 1 objemový diel sušenenej byliny na 4 diely v liehu koncentrácii okolo 50% (popisované sú aj časté kombinácie 1 objemového dielu byliny na 2 obj. diely alkoholu a 2 obj. diely vody).

Uložíme do uzavretého pohára tmavohnedej farby na 14 dní a každý deň pretrepávame. Po 14 dňoch prefiltrujeme a opäť uložíme do skla tmavohnedej farby, ktorú uchovávame pri izbovej teplote.

U niektorých drog je tinktúra najvhodnejším spôsobom prípravy, pretože do alkoholu prejdú aj aktívne látky, ktoré nie sú vo vode rozpustné. Takto pripravenú tinktúru pridávame do čaju či vody, denné dávky zvyčajne v rozmedzí 30 -60 kvapiek (1 - 2 ml.) 2 - 3 x denne.

 

 

Macerácia


Je najjednoduchšou metódou prípravy. V obvyklom pomere (pozri vyššie) sa zmieša sušená bylina so studenou vodou a nechá vylúhovať cez noc. Potom sa roztok scedí a popíja. Do vody tak môžu prejsť aktívne substancie, ktoré môže alkohol alebo teplota poškodiť. Takto možno alternatívne upraviť aj tablety alebo kapsule, kedy je rozpustíme vo vode alebo inej tekutine.

 

 

Kúpele a bylinné prípravky na umývanie


Ďalšou metódou používanou v natívnej medicíne domorodých komunít sú bylinné kúpele. V tamojších podmienkach sú po tisíce rokov používané byliny na prípravu roztokov na omývanie alebo sú pridávané do teplej vody, v ktorej je pacient ponorený. Táto metóda má vplyv nielen na vlastnej koži, ale cez kožu a podkožie dochádza tiež k veľmi aktívnemu prenosu aktívnych látok až do krvného systému. Obvykle sú v domorodých podmienkach užívané čerstvé byliny, naši alternatívou môže byť pridanie 0,6 - 0,8 ltr silného odvaru alebo náleve. Doba, po ktorú by mal pacient zotrvať v kúpeli je doporučená na minimálne 10 minút.