Tawari Negro

Úvod HERBÁRTawari Negro

Tawari Negro

Čelaď: Bignoniaceae (trubačovité)          Rod: Tabebuia           Druh: serratifolia (Vahl.) Nichols

Farmaceutické názvy: Pau d’arco, abano, acapro, araguanei, chacaradanga, chonta, curarire, ipê, ipê roxo, lapacho, tahuari, taheebo, trumpet tree, ipê-contra-sarna, tabebuia ipê, tajy

Používaná časť rastliny: vnútorná živica (Cortex tabebuiae

 

Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • liečba novotvarov a nádorov
  • liečba plesňových a bakteriálnych ochorení
  • alergia, chrípka

Kde možno objednať a kúpiť ?


Popis:

Tabebuia spp. je veľký strom nachádzajúci sa v niektorých častiach juhoamerických dažďových pralesoch. Vyrastá do výšky 150 stôp o báze kmeňa v priemere od 4 do 6 stôp. Rod Tabebuia zahŕňa veľké množstvo veľkých a krásne kvitnúcich stromov ako napr. druhy serratifolia, ochracea, chrysanthemi a ďalšie, ktoré majú konkrétne veľké a nádherné fialové kvety. Rody druhu Tabebuia sú veľmi bežným obrázkom juhoamerickej krajiny a miest, práve vďaka ich kráse. Bohužiaľ je tento strom veľmi populárny u spoločností, ktoré ťažia drevo, lebo je odolné a tvrdé a bežne sa používa v konštrukciách domov až po lode a poľnohospodárske náčinie.


Tawari má dlhú a dobre zdokumentovanú históriu využitia zo strany indiánskych pralesných obyvateľov, ktorí používali niekoľko druhov Tabebuia vrátane T.serratifolia, T.chrysantha, T.heptaphylla, T.impetiginosa, T.rosea. Existujú indície o využívaní týchto stromov už  starými Inkami.

V skutočnosti kmene vzdialené tisíce míľ od seba využívali ich medicinálnych účinkov. Niektoré indiánske kmene z dažďových pralesov používali drevo na výrobu lukov a šípov a preto tiež nazvali tento strom v preklade "luk". Indiáni z kmeňa Guarani a Tupi nazývajú strom "tajy", čo znamená "mať silu a vervu" a využívajú kôru k rôznym liečebným metódam. Domorodé použitia zahŕňa stavy ako malária, anémia, respiračné problémy, prechladnutie, kašeľ, chrípka, plesňové infekcie, horúčka, artritída, reumatizmus, proti hadiemu uštipnutiu, zlému krvnému obehu, syfilisu, vredom a rakovine. Popisom druhov rodu Tabebuia sa zaoberal aj popredný severoamerický botanik dr. Alwyn Gentry, ktorý sa vo svojich početných prácach venovaných čeľadi Bignoniaceae a opísal vyše 200 druhov tohto rodu.

 

Dnes je Tawari užívaný po celom svete ako rastlinný liek (fytofarmakum). V Južnej Amerike sa považuje za liek astringentný, protizápalový, antibakteriálny, protiplesňový a laxatívum, používanie je na vredy, syfilis, gastrointestinálne poruchy, candidóza, rakovinu, diabetes, prostatitídu, zápchy a alergie. V herbálnej medicíne USA sa považuje za nositeľa analgetických, antioxidačných, antiparazitárny, anti-mikróbnych, protiplesňových, antivírusových, protizápalových a preháňajúci, ako aj proti rakovinových vlastností. Využíva sa pre vonkajšiu a vnútornú liečbu horúčok, infekcií, prechladnutia, chrípok, syfilisu, rakoviny, dýchacích problémov, kožných vredov, dyzentéria, gastro-črevných problémov všetkého druhu, artritíde, prostate a cirkulačných nezrovnalostí. Iné, už skôr liečené a registrované stavy, sú diabetes, lupus, vredy, leukémie, alergie, pečeňové choroby, Hodgkinsova choroba, osteomyelitída, Parkinsonova choroba a psoriasis. Je to tiež veľmi populárny prostriedok pre liečbu kvasinkových infekcií. V Európe je využívaný takmer totožným spôsobom ako v Amerike.

Chemické komponenty a aktívne zložky rodu Tabebuia sú veľmi dobre zdokumentované. Jej využitie a zaznamenané výsledky liečby rozličných druhov rakovín v prvej polovici 60tych rokov urýchlili väčšinu výskumu okolo tejto rastliny. Jej proti rakovinové vlastnosti boli najprv prisudzované fytochemikálií zvanej lapacholu, nachádzajúce sa v kôre a v dreve. V štúdii z roku 1968 lapachon preukázal významnú účinnosť proti rakovinovým nádorom u potkanov.

 

Následne v roku 1974 NCI zaznamenal, že v prvej fáze klinických skúšok lapachon nedokázal vykázať terapeutické účinky bez následných vedľajších účinkov a preto sa prerušil protirakovinový výskum. Iná výskumná skupina vyvinula v roku 1975 lapacholu, ktorá veľmi účinne predĺžila dĺžku života u viac ako 80% myší s naočkovanými leukemickými bunkami. V stručnej štúdii z roku 1980 u 9 pacientov s rôznymi druhmi rakoviny (pečene, obličiek, prsia, prostaty, cervix) zaznamenali, že čistý lapacholu vykazoval schopnosť zmenšiť nádory a zmierniť pocit bolesti spôsobené nádormi a dokázal kompletnej remisii u troch pacientov.

 

Vedľa lapacholu obsahuje najmenej 20 iných aktívnych komponentov, ktorým sú pripisované rozličné účinky. Jasne sa preukázalo časté medicinálne využitie u veľkého počtu chorôb spôsobených mikroorganizmami, ktoré nám vysvetľujú jeho širokú paletu využitia v prírodnej medicíne. Účinky zrejme prichádzajú z väčšieho prísunu kyslíka na lokálnej úrovni, zneškodňujúci baktérie, vírusy, plesne a parazity. Antimikrobiálne vlastnosti boli klinicky overené v niekoľkých štúdiách a vykazujú silné účinky u gram-pozitívnych baktérií a plesniach vrátane Candida, Staphylococcus, Trichophyton, Brucella, Tuberculosis, Zápal pľúc, Streptococcus a Shigella. Tieto komponenty ďalej vykázali signifikantné antivírusové vlastnosti u vírusov ako Herpes I a II, Influenza, Poliovírus a Vesicular stomatitis virus. Jeho proti parazitné účinky sa prejavili u malárie, Schistosoma, Trypanosoma a boli klinicky uznané. Kôrové vzorky preukázali ďalej protizápalovú aktivitu proti širokej škále zápalov. U derivátov furánu (naftofurany), naftochinony, naftopyranony - súhrnne + označované ako lapachon bola preukázaná signifikantná cytotoxicita (inhibícia reverznej transkriptázy).

 

Tawari je dôležitým zdrojom z dažďového pralesa s mnohými možnosťami využitia v herbálnej medicíne. Bohužiaľ jeho popularita a využitie bolo vždy sprevádzané kontroverziou  vďaka rôznym výsledkom účinnosti, ktoré boli spôsobené chýbajúcou kontrolou kvality a zmätky ohľadom ktorej časti rastliny použiť na spracovanie a akým spôsobom postupovať pri príprave. Je niekoľko druhov Tabebuia, ako aj iných kompletne medzi sebou nesúvisiacich stromovitých druhov dnes exportovaných z Južnej Ameriky, ako "Lapacho", "Tawari", "Pau'D Arco" a i., ktoré však majú veľmi málo alebo žiadne z aktívnych zložiek zo štúdií podložených a používaných medicinálnych druhov. Napríklad mahagónové hobliny v Brazílii boli zabalené a predávané vo svete ako "Lapacho" len vďaka podobnosti vo farbe a obdobnej charakteristickej vôni oboch driev.

 

Chemická analýza vykonaná v roku 1987 u dvanástich komerčne dostupných produktov Lapacha vykázala, že iba jeden z nich obsahuje lapacholu v dostačujúcom množstve. Keďže v pravom lyku je obsah lapacholu okolo 2-7%, štúdia dospela k názoru, že ostatné produkty nemôžu byť považované za pravé, alebo že spracovanie a transport poškodili rozhodujúcim spôsobom ten či onen produkt. Väčšina štúdií sa zamerala na jadrové drevo stromu a väčšina dostupných komerčných produktov sú spracované z vonkajšej strany kôry stromu, zatiaľ čo jadrové drevo je opracované a pripravené ako stavebný materiál. Najmenej 10 druhov stromu Tabebuia je ťažené v regióne Južnej Ameriky na stavebné účely, čo vysvetľuje rôznosť druhov kôry, ktorá sa však predáva ako prírodný liečivý produkt. Veľa užívateľov a praktických lekárov nie je dostatočne oboznámená s formou prípravy a aplikácií. Pre najlepšie výsledky sa odporúča (po selekcii správneho druhu stromu) variť po dobu najmenej 20 minút na veľmi miernom ohni.

 

Kontraindikácie:

Nie sú popisované.

 

Vedľajšie účinky:

Obsahové látky môžu u zvlášť citlivých jedincov zapríčiniť alergickú reakciu organizmu.

 

Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

Nádorové ochorenia a rakoviny, infekčné ochorenia, posilnenie imunity a celkové posilnenie organizmu, proti plesniam, užíva sa lyko na odvar, ktorý sa pripravuje po dobu 20 - 25 minút na veľmi miernom plameni (pod pokrievkou) v pomere 10 gramov sušeného lyka na liter vody.

 

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách byliniek.

 

Fytoterapeutické vlastnosti:

Analgetický, antibakteriálne, protiplesňový, proti zápalový, protiparazitické, antioxidačné, antimutagénne, protileukemický, antireumatický, antikarcinogénne, antivirálne, cytotoxický, imunostimulačné, laxatívny

 

Fytochemické zloženie:

Naftofurany, naftochinony, naftopyranony, xanthenové deriváty - guayin, guayacanin, antrachinové deriváty, prenylované naftochinony, kys.lapachová (2-hydroxy-3-prenylnaftochinon), lapacholu, lapachon, lapachenol, leonurid, flavóny, flavonoidy, katechíny, živice, triesloviny, kyanogény triterpény, xantony. kys.askorbová, betakarotén, riboflavín, niacín, tiamín, Al, Ca, Fe, So, Mg, Na, Ph, K, Zn.

 

Zdroj:

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, ISBN 0-7615-1734-0
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6