Hercampuri

Úvod HERBÁRHercampuri

Hercampuri

ČelaďGentianaceae (horcovité)          RodGentianella           Druhalborosea Gilg. Fabris

Farmaceutické názvy: hercampure, hircampuri, té amargo, té de Chavín,

Používaná časť rastliny: nadzemná časť rastliny, stonky s listy a kvety (Herba gentianellae


Domorodé použitie v tradičnej juhoamerickej etnomedicíne pri:

  • liečba pečeňových ochorení (cirhóza, zápaly)
  • liečba vysokej hladiny cholesterolu
  • redukcia obezity (úprava metabolizmu a odbúravanie tukov)
  • k celkovému prečisteniu krvi

 

Kde možno objednať a kúpiť? Popis:

Horská bylinka s drobnou dichotomicky vetvenou stonkou, vytvárajúcou trsy. Má drobné tmavomodré až fialové kvety, obojpohlavné s piatimi okvetnými lístkami. Tmavozelený kalich zložený z piatich kališných lístkov, kalich dlhší ako vlastné lístky. Výskyt vo výškach 3500 - 4000 m.n.m.v Andskom regióne v oblastiach s chladným podnebím. V Peru prevažne v provinciách Puno, Cuzco, Cerro de Pasco, Ayacucho, Cajamarca. Bylina je tradične užívaná  od čias Inkov na úľavu pri bolestiach žalúdka, pre obnovu pečeňových funkcií, zníženie horúčky spôsobenej maláriou, pre celkovú očistu krvi, stimuláciu žlčníkových funkcií (sekrécia žlče) a ako prostriedok pre redukciu nadváhy. Názov Hjircan Pureck pochádza z jazyka quechua a doslova znamená "ten, ktorý kráča", obrazne vyjadrujúc liečitelia, ktorí v časoch ríše Inkov obchádzali jednotlivé dediny a prinášali so sebou liečivé byliny.


V súčasnej juhoamerickej herbálnej medicíne sa používa predovšetkým k moderácii pečeňových ťažkostí, na zníženie cholesterolu, k moderácii obezity, ako antidiabetiká, k celkovému prečistenie krvi a proti infekciám. Svoje miesto našla tiež v očistných kúrach v kombinácii s inými bylinkami.  Obsiahnuté horčiny (sekoiridoidy)  sú účinná stimulancia sekrécie slín a žalúdočnej šťavy (amara) - mierne roborans. Farmakologický profil dopĺňa aj účinok monoterpenického alkaloidugentianinu, ktorý experimentálne preukázal protizápalový, antihypertenzívny, myorelaxačný efekt a mierne stimuluje CNS.


Kontraindikácie:

Vzhľadom k vysokému obsahu horčín  je vylúčené použitie pri žalúdočných či dvanástnikových vredoch , ako aj pri všetkých zápaloch žlčníka a nepriechodnosti žlčovodov.


Vedľajšie účinky:

Obsahované látky môžu u zvlášť citlivých ľudí vyvolať alergickú reakciu..


Tradičný etnomedicinálny liečebný predpis:

Pro vyššie uvedené obtiaže je doporučovaný nálev 5 - 10 gramov, iný zdroj hovorí o odvare v dĺžke  5 minút. Popíja sa 3x denne šálka.

 

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na stránkach o štandardných prípravách byliniek.


Fytoterapeutické vlastnosti:

Hepatoprotektívne, lipoprotektivne, aperitívne, depuratívne, hypocholestericke, hypotenzne, antiinfekčné, redukujúci nadváhu, stimulujúce CNS.


Fytochemické zloženie:

Sekoiridoidné horčiny, eritrocentaurin, eritaurin, monoterpenické alkaloidy typu gentianinu, anthocyanové farbivá ( leukoantocyanidiny ), antracény, xantony, heterosidné alkaloidy, kumaríny, saponíny, katechiny, cukry ( gencianóza , gecibióza a sacharóza), triterpény a seskviterpeny, fenolické kyseliny, fytosterol, triesloviny a živice, ďalej Al, Ca, K, Mg, Na, Cl.


Zdroj:

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, ISBN 0-8493-3664-3
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0                                                                                                                     Jihoamerické léčivé rostliny a jejich užití středoevropskou populací, DORAZIL M., ZF MENDELU, Lednice na Moravě, 2007
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Ziololecznictwo amazońskie i andyjskie, ŹUROWSKA K., TowerPress, Gdańsk, Polska, 2001, ISBN 83-87342-41-6